הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

איך אפשר לא לאהוב אותם?

חג החנוכה בכיתה א2 בי"ס כצנלסון, גבעתיים

מאת: שושנה רשף

כולם קיבלו אותנו, את יונינה פוקס רכזת "ידיד לחינוך" בגבעתיים ואותי, כתבת "ידיד לחינוך" במאור פנים. היו אלה בר חן, מנהלת ביה"ס, נורית, מחנכת כיתה א2 וכמובן אמירה, רכזת המתנדבים בבי"ס כצנלסון ומתנדבת אישית בכיתה.

האמת שאני כבר מזמן לא רגילה לרעש ולהמולה מסוג זה שפגשו אותי, אבל אם זה מגיע מחבורת זאטוטים בגילאי שש שבע, אי אפשר שלא לחייך.
ההורים, האמהות וגם האבות (בימי זה לא היה מובן מאליו ), כולם מרוגשים, ישבו על השולחנות הצמודים לקירות ועל הכיסאות הקטנים, כשהילדים מסתופפים לפניהם על הריצפה.
בר חן נכנסת, מברכת בחג שמח ומודה ל"ידיד לחינוך" "שנותנים מכל הלב" ואיך לא, כמובן לאמירה "בעלת הכיתה", שלא שכחה להביא לילדים מתנה סביבונים יפיפיים, לא להאמין, מבולגריה, ונורית מוסיפה עד כמה אמירה קשורה לכיתה ועד כמה הילדים אוהבים אותה.
יש לציין שגם בכיתות א' המקבילות נערכו מסיבות חנוכה, וגם שם כמובן בנוכחות המתנדבות.

ואשר לחגיגה בכיתה בה "חגגתי", לא יכולתי שלא להתפעל מהסיפור "האור הקסום" שנורית הכינה כברכה לילדי כיתתה. 

את הברכה חיברה באווירת חג החנוכה, כששמות כל ילדי הכיתה שזורים בה, והילדים מוקסמים וצוהלים כל אימת ששם אחד מהם מוזכר ותמונתו עולה במצגת. איזו תחושת שמחה וגאווה. כמה עידוד יש במתן תשומת הלב, בהתייחסות האישית לכל אחד ואחד. "אתם מקור האור שלנו" היא מסכמת. כמה מוכשרת המורה הזו, באיזו רגישות היא ניחנה, חשבתי.

ולא תמה עדיין המסכת. הילדים מסתדרים כפי שהכינו אותם, וממשיכים לשיר שירי חנוכה. כולם כולם בתנועות ידיים תואמות ומותאמות, וכולם כולם שרים, יודעים את כל מילות השיר בע"פ. (ובימי הייתה גישה שלא צריך ללמוד בע"פ). זה חינוך, אמרתי לעצמי, אין סולנים, כולם כוכבים. ובכל זאת ילדים הם ילדים. בשלב מסויים ניגשה אלי אחת הילדות בחיוך, ובלחש אמרה לי: "את יודעת שהעגילים שלי ושלך באותו הצבע"?

נתבקשתי להציג עצמי ולומר כמה מילים. זו הייתה הזדמנות בשבילי לספר ש"חזרתי הביתה". עשרות שנים הייתי מורה ומחנכת כיתות ז-ח בבי"ס כצנלסון. מאד התרגשתי. בדקתי מה השתנה, ואיפה הייתה הכיתה שלי. מעבר לזה, הרי גם הבנות שלי למדו כאן וגם חלק מנכדי. ועכשיו חזרתי בסטטוס אחר.

סיפרתי על החשיבות של "ידיד לחינוך" ועל האתר. כמה חשוב להכיר אותו, הכתבות שבו ומה אפשר למצוא בו ואף ללמוד ממנו.