הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

"אין דבר המקרב יותר מסיפור" - על כנס "קריאה בהנאה שהתקיים בנס ציונה

מאת: אורה גולן

בתום הדי מבצע "צוק איתן", בסימן  הצדעה לתושבי הדרום ובחזרה לשיגרה המבורכת, אירח בית "אשכול פיס" בנס-ציונה, את באי הכנס הארצי של מיזם "קריאה בהנאה", מיזם המשותף לעמותת "ידיד לחינוך" ולמשרד החינוך.

תלמידי כיתה ד' של בית-הספר "ראשונים" קידמו במופע אמנותי מרגש את האורחים המכובדים, עמם נמנו: חברי הנהלה ובעלי תפקידים במטה הארצי של עמותת "ידיד לחינוך": פרופ' דוד הרמן, גב' דינה בנקלר, מר נמרוד אקרמן, מר גיורא אולמן, גב' ריקה שפרינצק, גב' לימור לביא - נציגת משרד החינוך, מר יוסי שבו - ראש העיר, ד"ר ענת ליבוביץ - מנהלת אגף החינוך בעיריית נס-ציונה, גב' חנה ורשביאק - רכזת קבוצת "ידיד לחינוך" בנס-ציונה ומתנדבי "ידיד לחינוך" מרחבי הארץ - ה"קוראים בהנאה" והספרנים בספריות בתי-הספר.

"נס ציונה היא שלנו, עיר עם לב של מושבה... העיר שמגשימה חלומות...", שרו הילדים בגאווה, בניצוחה של רותם מץ, המורה למוסיקה וסגנית מנהלת בית-הספר.

במעמד מכובד ומרגש, התקיים טקס העברת "שרביט הקסם" של  מיזם "קריאה בהנאה" מיפה דואק לאיזה סורוקין.

יפה, רכזת "ידיד לחינוך" במרחב השרון, אשר ריכזה את המיזם במשך 4 שנות קיומו הראשונות, ב-21 ישובים ברחבי הארץ, העבירה את השרביט לאיזה סורוקין מקבוצת "ידיד לחינוך" בנס-ציונה: "זכיתי, היו לי 4 שנים נפלאות... היתה זו עבורי חווייה לפגוש כל אחת ואחד מכם... התקיים תהליך למידה, כעת ברור מה מוטל עלינו לעשות".

איזה, מתנדבת ורכזת מיזם "קריאה בהנאה" בעירנו, נבחרה להוביל מעתה גם את המיזם הארצי של "קריאה בהנאה". "היעד שלנו הוא כי בכל בית-ספר בו פועלים מתנדבי 'ידיד לחינוך', יתקיים מיזם 'קריאה בהנאה'. אני כאן בשבילכם, להדריך לעודד ולחזק... חשיבות הקריאה היא פתיחת צוהר לספרות איכותית, להעשרת אוצר המילים ולמילוי שעות הפנאי בקריאה עצמית - ה'קריאה בהנאה' של הילדים".

פרופ' הרמן שיבח את פעילות המתנדבים: "אתם הנכם החלוצים בהכנסת דגם חדש לעולם החינוך, לפעילות הוראתית במסגרות הבית-ספריות, לתועלת הילדים והחברה כולה, תבורכו!"

דינה בנקלר הדגישה את חשיבות הקריאה לילדים, בפרט כאשר לא נהוג בכל הבתים לקרוא סיפור לילדים: "סיפור לא פורמלי, לא כחלק מתוכנית הלימודים הוא הרבה מעבר לתכני הספר, זהו חיבוק של רוגע ובטחון... יפה מילאה את תפקידה בתבונה ובהצלחה והלפיד מועבר למתנדבת ראויה – איזה. תודה ליפה ובהצלחה לאיזה!"

נמרוד ציין כי  "'ידיד לחינוך' לקח את נושא הקריאה, בשיתוף עם משרד החינוך, צעד קדימה. עולם הספר מתחבר לפעילות העניפה של 'ידיד לחינוך', ממנו ניתן להגיע לעולמות רבים. תודה לנס-ציונה המארחת, לעיריית נס-ציונה, לחנה ורשביאק, למשרד החינוך וליפה. אתם ציבור גמלאים אשר בא מאהבה. אני מחזק את ידיכם! ... אפשר לצפות מכם להמון.  זוהי מהות ידיד לחינוך  - לגמלאים יש מה לתת והיופי חוזר אליכם..."

אפרת עמיצור - רכזת "קריאה בהנאה" מטעם משרד החינוך, התייחסה לנושא הקריאה כאל "חווייה מענגת המלמדת מי ומה אנחנו... יפה היא דוגמא אישית עבורי לערך ההתנדבות...";

"כל ספר כמו ילד קוראים לו בשם, כל ספר כאילו הוא חי ונושם...", ציטטה לימור משירה של מרים רות: "ארון הספרים". "בקריאת ספר אפשר לחלום ולעוף על כנפי הדמיון. בזכותכם, המתנדבים, ארון הספרים האישי של כל תלמיד עשיר ורחב... צעידתכם לכיתה בלב רחב ועם ספר, מרגשת. אתם נכס צאן ברזל. המשיכו בתרומתכם. יפה, התנדבותך ונתינתך ללא תמורה ראוייה לציון!"

יוסי שבו בירך את המתנדבים על תחילת פעילותם בפתיחת שנת הלימודים: "בעירנו לומדים 11,770 תלמידים וקיימת עלייה בתוצאות מבחני ה'מיצ"ב'. לכם, המתנדבים, חלק רב בכך... תרומתכם חשובה לילדים ולמדינה... איננו מוותרים על אף ילד!" ד"ר ליבוביץ הצטרפה לדבריו והדגישה כי "החינוך הוא פרוייקט לאומי, כדברי ראש העיר. כאשר אצא לגמלאות, אצטרף לשורות 'ידידי החינוך'... אני בטוחה כי כל אחד מכם עושה את המיטב בחלקת אלוהים שלו..."

הרצאתה של חנה אייזנברג, עסקה בנושא המרכזי של הכנס - "ציורים - קסם של שפה". חנה, יועצת משפחתית, בשילוב פענוח ואיבחון ציורי ילדים, נוער ומבוגרים, הביאה בפנינו טעימה, על קצה המזלג: "הילד הוא אמן וכל ציור הוא שפה עשירה... הקשיבו לפעימות הלב שלנו ושל הסובבים אותנו..."

בחלק האמנותי של הכנס, נהנינו מנגינה מרגשת, פרי "תוצרת מקומית":  הדס פיינהולץ - כינור וערן רינגר - גיטרה. השניים, בוגרי מגמת מוסיקה בתיכון "בן-גוריון", ניגנו קטעי מוסיקה ישראלית וקלאסית מוכרים ואהובים.

לסיכום הכנס, נתנה יפה את ברכת הדרך לאיזה ולמתנדבים הפותחים בפני הילדים צוהר לעולם הספר, שהרי: "הקריאה מציידת את המחשבה בידיעות ורק המחשבה עושה את ידיעותינו לבנות קיימא" (ג'ון לוק).