הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

אני חוזר לעיירה שלי

מתנדבי עפולה ונצרת עילית בביקורם אצל יענקל'ס שטעטל

מאת: נגה שורניק

זיכרון ילדות, מראה, ריח, טעם, צלילים, סיפורים וניגונים – כל אלה חברו יחד ועלו בראשם של מתנדבי "ידיד לחינוך" מעפולה ומנצרת עילית בעת ביקורם אצל יענקל'ס שטעטל בכפר חסידים שבשיפוליו המזרחיים של הר הכרמל.

הדבר המדהים והמרגש ביותר היה, שהקבוצה המורכבת ממתנדבים ילידי הארץ, מתנדבים שעלו בגיל ילדות או בגיל מבוגר יותר לארץ ואף מתנדבת ערביה, כולם נזכרו בבית הוריהם, כל אחד חזר לעיירה שלו.

יכולנו להתחבר לחפצים המוצגים, לאביזרי המטבח, לכלי הבישול והאפייה, כלי התפירה, עריסת התינוק וכלי הנגינה. שואב המים, החלבן, העגלון, תופרת והכובסת – כולם הכירו אותם בין אם הם מקזבלנקה או מבואנוס איירס, מוורשה או מתל אביב.

דמעות עמדו בעינינו כששמענו את גדי יעקב, בעל המקום ואוצר התערוכה, כשסיפר את סיפור חייו, שהוא בעצם הסיפור של כולנו בארץ הזאת. חיוך וצחוק מילא את החדר לשמע ההומור הרב בו הוא מתבל את סיפוריו. המתנדבים לא יכלו שלא לקום ולרקוד לצליליו של הפטיפון הישן, הקלרינט הבוכה וצוחק כאחד והכינור – איך אפשר בלי כנר על הגג. בעברית עסיסית משולבת באידיש, עם תרגום כמובן (למרות שבאידיש זה מצלצל יותר טוב ) סיפר גדי בדיחות ומעשיות מחיי העיירה ודמויותיה הססגוניות.

את הביקור קינחנו בשתייה חמה וסלסלה עם פֶּרצֶל, בייגל חם שיצא ברגע זה מהתנור בביתו של האופה, זה התנור בו כל העיירה אופה את החלות לשבת ומביאה את סיר החמין שיתבשל לאיטו בליל שישי עד למחרת היום.

בחרדת קודש החזקנו את מגילת אסתר שעברה מדורי דורות וניצלה מהשמדה וראינו דפים וקטעים מספרי קודש שנותרו מאש מרצחים בשואה.

יענקל'ס שטעטל הוא פרי יוזמתו של גדי יעקב אשר לקח על עצמו כפרוייקט להקים סוג של "אתר הנצחה" לאווירת "השטעטלים" - העיירות היהודיות במזרח אירופה, אשר התקיימו החל מהמאה ה-16 ועד להיעלמותן בשואה. המקום מזמן חווייה ייחודית אנושית ותרבותית החוצה מגדרים ומקום הולדת.


מימין לשמאל: מדי ונגה

הביקור גרם לגיבוש ופתיחות והעלאת זיכרונות משותפים בין המתנדבים למרות השונות ביניהם.