הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

בת ים מטיילת ברמת הגולן

מאת: צביה טולידנו

לקראת סיומה של שנת ההתנדבות, יצאנו לטיול מגבש. שמנו פעמנו לרמת הגולן. מזג האויר האיר לנו פנים. לאחר שבוע שרבי במיוחד, הטמפרטורות ירדו והיה נעים ביותר.

כרגיל, את הקבוצה ליוו מיודענו משכבר, יונה סלע מרכזת הקבוצה וחיים המדריך שמלווה אותנו כבר שמונה שנים. חיים הוא איש אשכולות, ידיעותיו מקיפות תחומים רבים ובעיקר: גיאוגרפיה, היסטוריה, בוטניקה, והכל מתובל בציטוטים מהתנ"ך.

לאחר תפילת הדרך פתחה יונה כדרכה, בקריאה על משמעות הנתינה ועל ניצול הזמן בצורה האפקטיבית ביותר.

חיים, המלא כרימון, סיפר לנו בדרך על משמעות שמו של כל ישוב שעברנו לידו, חלק מהשמות מקורם ערבי וחלק מהשמות מקורם בתנך. שמענו סיפורים על הרצל, אולגה חנקין, על המנדט הבריטי ועוד כהנה וכהנה.

בדרך לרמת הגולן ביקרנו באתר ארכאולוגי חדש באזור הישוב מגדל הנקרא "מגדלא" והוא מאוד משמעותי לנצרות. היישוב מזוהה כמקום הולדתה של מרים המגדלית. אותנו, היהודים, עניינו הממצאים של בית כנסת עתיק מהמאה הראשונה לספירה. בית כנסת שנהרס ע"י הרומאים בשנת 67 לספירה.

הנוף מתחלף. עוברים דרך הגליל התחתון והעליון ומתקדמים לעבר רמת הגולן. מתחילים להבחין בין האזור שבשליטתנו והוא כרגע מיושב וירוק, לעומת החלקים הסוריים הצחיחים והלא מיושבים.

המשכנו צפונה לעבר תל סאקי – אתר גבורה מהמפורסמים ביותר ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים. ראינו את הבונקר בו הסתתרו עשרים ושמונה לוחמים למעלה משלושה ימים ללא מזון וללא שתיה. ראינו את האנדרטה לשלושים וחמישה הלוחמים שנפלו בכבוש התל ושחרור החיילים הנצורים. החברים היו מרותקים והאזינו בקשב רב.

קטיף הדובדבנים בישוב אודם שברמה, היווה חוויה מסוג אחר.

במגרש החנייה ראינו שישה אוטובוסים. חשבנו לעצמנו : איך נתגודד עכשיו עם עוד 300 קוטפים? האם בכלל יש דובדבנים לכולם? אבל גילינו מטע ענק, כל כך הרבה פרי וכל כך יפה לראות את העצים העמוסים והמנוקדים אדום אדום. הצלחת הגידולים היא תודות לתנאי מזג האויר: חורף קר מאוד וקיץ נעים, שלא כמו במרכז הארץ. במקום מגדלים את כל פירות היער - ושוב, כל זה מתאפשר בגלל האקלים שם, הדומה מאוד לאקלים באירופה.

לאחר טעימות וקטיף של כל מיני זנים: חמוצים, מתוקים, אדומים וצהובים, קבלנו במתנה סלסלת דובדובנים והמשכנו לארוחת צהרים, כי הרי מדובדבנים אי אפשר לשבוע. אכלנו בקיבוץ גדות (של קיבוץ, אלא מה?) קינחנו בקפה ויאללה לדרך.

במושב כלנית עצרנו בבית הבד ע"ש ג'האשן. קבלנו הסבר על נפלאות שמן הזית ועל סגולותיו הרפואיות והטבעיות. במקום תוצרים שונים עשויים משמן הזית: סבונים קרמים, שמפו למיניו ועוד. החברים טעמו חלבה מקומית, ריבת חרובים, וגם דבש.

היה כייף.