הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

גם בנתניה נערכה סדנה למתנדבים לקראת לווי תלמידי עולים

מאת: דליה זליקה

בלובי ביתה של רכזת ידיד לחינוך בנתניה, מירה תמיר, התקיימה, כמו ביתר ישובי הפיילוט של פרוייקט "ידיד לעולה", סדנת הכנה למתנדבים שיעסקו בכך.

"ידיד לעולה" היא תכנית ייחודית לקליטת תלמידים עולים, פרי שיתוף פעולה בין עמותת "ידיד לחינוך", לבין האגף לקליטת תלמידים עולים במשרד החינוך.

מדובר במיזם משותף, המבוסס על חיבור בין גמלאי מתנדב בעמותת 'ידיד לחינוך' דובר שפה זרה לבין תלמיד, עולה חדש, הדובר את אותה שפה, וזאת כחלק מהתהליך שעובר התלמיד ברכישת השפה העברית.

את החלק הראשון בסדנא הנחתה מירי אלזרה פרוכטר, מדריכה באגף לקליטת עולים במשרד החינוך.

מירי דיברה על קשייו של התלמיד העולה בחברה חדשה, וסיפרה על מקומו ותפקידו של האגף לקליטת עולים, המקצה שעות לימוד לעולים בהתאם למספרם בבית הספר. היא סיפרה כי בבתי ספר שאין בהם הרבה עולים, קיימת תכנית "סלע" שבה מלמדים תלמידים עולים אחר הצהרים.

האגף כותב תכניות מיוחדות לעולים, גם להוראת השפה וגם לסגירת פערים של תוכן - נושאים שלא נלמדים בחו"ל (היסטוריה של א"י וכו') וגם תכניות לשילוב תרבותי תוך כדי שמירת התרבות ממנה הגיע העולה. "חג הסיגד" של העדה האתיופית, הוא לדברי מירי דוגמה לכך.

חשוב מאד, היא מציינת, שהעולה לא ייפול לקטגורית - תלמיד עם "צרכים מיוחדים".

תפקידו של המתנדב הוא להיות המקום החם, האוהד והמגשר יחד עם בית הספר, להיות מקבל הפנים והאוזן הקשבת לקשיים וכן לשמוע את הסיפור האישי והפרטי של התלמיד העולה, ולכן, מטרת הפגישה לצאת עם כלים לעזרה לילדים העולים.

בעזרת תרגילי זוגות בהנחייתה של רעיה יעקב, רכזת הפרוייקט מטעם "ידיד לחינוך", מספרים המתנדבים על תחושות וחוויות, חלקם מתוך ניסיונם שלהם כעולים, וחלקם ממה ששמעו מהוריהם או מאנשים אחרים בנושא העלייה והקליטה. רעיה נעזרת בקלפים של תמרורי נהיגה, באמצעותם מספרים המתנדבים על בלמים, אתגרים, מורדות ועליות.

אביבה היא מתנדבת הקולטת ילדה אוקראינית באמצעות ציורים, פנטומימה והצגות. היא מספרת את הסיפור ששמעה מפי לילי – עולה מקולומביה, המשאירה את שלושת ילדיה לבד בבית ומתרוצצת לחפש עבודה. בשובה היא מוצאת את ילדתה בת השלוש עם עין מאוד נפוחה, אחד האחים פגע בה בטעות תוך משחק וחץ. מסתבר שיש פגיעה קשה בעין של הילדה ולילי מחליטה לא לצאת יותר לעבודה ולהישאר לשמור על ילדיה. הקלפים שבחרה אביבה הם: stop ואיש הולך בירידה. ולילי, מה היא תעשה עם הסיפור שלה? שהרי משתמע שהעלייה תקעה אותה, אבל בכל זאת, לימים היא יצאה לעבודה. היא לא עצרה, היא המשיכה. למסקנה הזאת צריך לשאוף למרות כל הקשיים, מסכמים בסדנה.

רק לפורצי דרך יש קשיים אך גם הצלחות!!!