הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

החוג הכי מבוקש בבית הספר

על מאיר קנטור, מתנדב בביה"ס "ביאליק למדעים ואומנויות" בפתח תקוה

מאת: דיאנה שרי

מאיר קנטור הוא מדריך בחוג "רובוטיקה לגו" בבית הספר היסודי "ביאליק למדעים ואומנויות" בפתח-תקווה. מאיר הוא מהנדס בקרת איכות – גימלאי מהתעשייה האווירית.

בהגיעי לביה"ס לראיין אותו, פגשתי במסדרון את אורית – רכזת החוגים ואת תלמידי כיתות ה'. אורית סיפרה בהתלהבות: "מאיר הוא נכס לבית הספר. החוג לרובוטיקה הוא המבוקש ביותר אצלנו ולכן פתחנו שני מחזורים. מאיר מגיע לכאן כבר שש שנים בכל שבוע בימי שלישי. רובוטיקה הוא חוג יוקרתי שמתקיים בדרך כלל בחטיבות העליונות, אבל מאיר השכיל להתאים את החומר לתלמידים שלנו ביסודי."
 התלמידים שעומדים בפרוזדור לצד אורית מתלהבים: "מצד אחד כייף לנו להרכיב דגמים מלגו, אבל במקביל אנחנו לומדים חוקים בפיזיקה ומיישמים אותם בפועל. בעצם אנחנו עורכים מחקרים".

הגעתי לכיתה בה מאיר מלמד. חמישה תלמידים בנו מטאטא מכני מאבני לגו. מאיר לוחש לי שערכת הלגו "חוקרים צעירים", שבה הוא משתמש, נועדה לכיתות ז'-ח' והוא התאים אותה לתלמידים צעירים. "באמצעות החוג אני עורך לתלמידים הכירות עם עולם המדע והטכנולוגיה בדרך יצירתית, חוויתית - דבר שקשה לעשות בלמידה רגילה בכיתה. ערכת הלגו בה אני משתמש כוללת הוראות הרכבה לבניית 16 דגמים שונים, הממחישים עקרונות מדעיים אותם חוקרים התלמידים.
"החקר נעשה תוך הקפדה על ביצוע תצפיות, תחזיות, העלאת השערות, קריאת שרטוטים, תכנון ובניית דגמים, עריכת ניסויים ותיעוד תוצאותיהם - כל זאת תוך שילוב סביבת הלגו ליצירת חוויית למידה.
"כל פעם אני מתרגש מחדש כאשר אני רואה אצל הילדים את הברק בעיניים כשהם מסיימים לבנות את הדגם ורואים שזה אכן באמת עובד."

מאיר מראה לי את המטאטא המכני שהילדים בנו, המבוסס על חוקי פיזיקה של פעולת גלגלי שיניים. במטאטא יש שני גלגלי שיניים, אחד גדול ואחד קטן. אם הגלגל הגדול נמצא מאחורי הגלגל הקטן, המטאטא עובד לאט ואם הסדר הפוך, המאטא עובד מהר. מאיר ממחיש לי את זה בפועל ומשנה את סדר הגלגלים.
הוא מוסיף: "עבורי זו חוויה מרגשת להיווכח כי לאחר שאני מלמד את החלק התיאורטי התלמידים בונים את הדגם ורואים את יישום החוקים בפועל."

הפעלת חוג רובוטיקה לגו בהנחיית מהנדס בכיר, כרוך בעלויות גבוהות, מכאן שרק בתי ספר ייחודיים, הממוקמים בשכונות מבוססות כלכלית, מפעילים מערך חוגים מגוון.

בבית הספר "ביאליק למדעים ואומנויות" יש הרבה חוגים, המקום הופך בימי שלישי כבמטה קסם למועדון אקסלוסיבי, המציע 15 חוגים רב גילאיים, בקולנוע, אומנות, בישול, מחשבים ועוד.

במגמת הקולנוע, לומדים בין השאר יסודות לבניית תסריט, כלים והנחייה לצילום, כתיבת תסריט וצילום. במגמת המחשבים, לומדים לעשות שימוש מושכל במקורות מידע ושימוש בOfice ו power pint, בחוג הרובוטיקה של מאיר, תלמידים לומדים פיזיקה, חישובים מתמטיים וכיצד לערוך ניסוי.
בבתי ספר כמו "ביאליק למדעים ואומנויות" רוכשים התלמידים מיומנויות שאינן נגישות לתלמידים בבתי ספר פחות מבוססים בהם לא מתקיימים חוגים מסוג זה, ולכן ככל שיירבו המתנדבים מ"ידיד לחינוך" המוכנים להפעיל חוגים ייחודיים בתחומים בהם עסקו טרם יציאתם לגימלאות, ניתן יהיה להרחיב את היריעה ולהציע חוגים למגוון בתי ספר הכוללים תלמידים מעוטי יכולת.
באוכלוסיית המתנדבים קיים אוצר גלום של ידע ונסיון שלא יסולא בפז.