הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

החינוך הוא העתיד

מאת: ג'קי חלפון, קיסריה

בתפקידי כמתנדב ובעצם, כמורה מלווה, בבית הספר "קיסריה" שבחוף הכרמל, אני שם את הדגש על חינוך הילדים עוד לפני חומר הלימודים.

תוך כדי לימוד פרק בתורה, שיפור בכתיבה או חינוך גופני, אפשר להבחין בהתנהגויות שונות של תלמידים, המפריעים בחוסר השקט שלהם, בהצקה לתלמידים אחרים מתחת לשולחן ועוד.
ברגע שזה קורה, לימוד עוד פרק בתנ"ך הופך למשני, ואני משוחח עם התלמידים על כך ורק אז אנחנו מחזירים לתקינותו את מהלך השיעור, תוך הבנה שהלימוד מתנהל בהקשבה וללא הפרעה. גם היחס החברי בין התלמידים והעזרה ההדדית ביניהם הוא נושא חשוב ואנו מתרגלים זאת לא אחת.

באחד משיעורי חינוך גופני, החל אחד התלמידים לבכות מפני שתלמיד אחר העליב אותו. השיעור, שהיה מהנה לכולם, הופסק. ערכנו ברור מעמיק במה שקרה, ויחד הגענו למסקנה שתמיד יש לעזור, לתמוך ולשמור על יחסים טובים, כדי שאף אחד לא ייפגע, ואם זה קורה, ברור שכולם ניגשים לתלמיד עם רצון לעזור ולתת הרגשה טובה ולבקש סליחה. כולם בשביל אחד ואחד בשביל כולם.

התלמידים יודעים שגם כאשר אני מתערב, אני אוהב אותם, אבל חייבים לקבל גם דברי תוכחה על מנת שיגדלו עם ערכים ויהיו אזרחים למופת.
אני מגיע לכיתה עם הרגשה של שליחות ועם אושר רב על האפשרות שניתנה לי לתרום את חלקי הקטן בפעילות מול התלמידים הנפלאים. אני מחכה בקוצר רוח ליום ההתנדבות, יותר מכל התנדבות אחרת שאני עושה בתחומים שונים (מתנדב גם מחוץ ל"ידיד לחינוך"). אני מרגיש ויודע שהתלמידים חשים כך כלפי וכך גם צוות המורות: ענת, חגית והמנהלת זיו.

ההורים, שרואים אותי בהזדמנויות שונות, אומרים לי, שהילד או הילדה מחכים תמיד ליום שני, היום בו אני מתנדב, וזה הפרס הגדול שאני מקבל, יחד עם עידוד להמשיך הלאה ברצון גדול ואהבה אין קץ.

שכנתי, אריאלה סגל, צירפה אותי ל"ידיד לחינוך" ועשתה בזאת שרות נפלא לבית הספר ולי כמובן.

תודה למורות כיתות א' שמבקשות שאשאר גם לשנה הבאה ללמד את התלמידים שיעלו ל- ב'. הבטחתי ואני גם אקיים.

כתלמיד, שנאתי את בית הספר, כי חשתי שהמורים היפלו אותי לרעה. חדר המורים הפחיד אותי.
היום, כשאני צועד בשמחה לחדר המורים ולכיתות, אני מרגיש, בנוסף לאושר הגדול, גם הרגשת ניצחון עצומה, ואני עוזר לתלמידים לאהוב את בית הספר ולראות בו בית שני, בית שאוהב, מלמד, מחנך ודואג.

אני מאחל לתלמידים, למנהלת ולמורות חופשה נעימה ומהנה וגעגועים לתחילת השנה הבאה שתבוא עלינו לטובה.