הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

צריפו של יצחק בן צבי, המוביל הארצי ובית דונה גרציה – הטיול של מתנדבי פתח תקוה וכפר סבא

מאת: אבי הררי
צילומים ומצגת: אלכס קצ'קו

באחד מימי חודש אפריל יצאו קבוצות מתנדבי פתח תקווה וכפר סבא לטיול סובב כינרת.

ההיענות לטיול הייתה גבוהה מאוד. למרבה המזל נותר רק מקום אחד פנוי - מצב שהקל מאוד על בדיקת הנוכחות. השרב ששרר יומיים לפני היציאה נשבר והטיול התקיים ביום נאה.

המדריך המתנדב צבי אורים, כבר מלווה אותנו בכל הטיולים במשך שש שנים. הבקיאות שלו בחומר, כושר הביטוי המעולה וחוש ההומור, מבטיחים הנאה מלאה.

תחנה ראשונה: קיבוץ בית קשת - ביקור בצריף המגורים המקורי של נשיאה השני של מדינת ישראל, יצחק בן צבי. הצריף הובא משכונת רחביה בירושלים לקיבוץ בית קשת בשנת 1952 כאשר יצחק בן צבי נבחר לנשיא, וזאת במטרה לשקמו כאתר הנצחה לעלי, בנו שנהרג בשנת 1948 בקרב ההגנה על הקיבוץ. הצריף היה מרכז חייה של המשפחה, ועד מהרה שימש גם כמרכז של הנהגת היישוב. בעיצוב הצריף הושם דגש על אורח החיים הפשוט והצנוע שקיימו בו בני המשפחה.

נסיעה של חצי שעה הביאה אותנו ל"מוביל הארצי", תחנת ספיר.

מוביל המים הארצי הוא העורק הראשי של מפעל המים הארצי של מדינת ישראל, בו משולבים רוב מפעלי המים במדינה. הוא משמש לוויסות אספקת המים בארץ ומאפשר ניצול יעיל של מקורות המים והעברתם מהצפון הגשום אל המרכז והדרום הדלים במים.

המוביל הארצי, שבנייתו נמשכה עשר שנים, בוצעה תחת מעטה של סודיות (מאות העובדים שעבדו שם במשך שנים לא ידעו מהו הפרויקט שהם בונים). החשש היה שהסורים יפגעו בעבודות ויחבלו במימושו. המוביל הוקם על ידי חברת "מקורות". אורכו כ–134 ק"מ מהכנרת ועד מישור החוף, מתוכם 34 קילומטרים של תעלות פתוחות. המים זורמים בו למאגרים בגליל התחתון, ומזרימים מים למרחק של עוד 150 קילומטרים עד אזור מצפה רמון. המוביל התחיל לפעול לפני 52 שנה.

בשנים האחרונות, עם השלמת הקמתם של מתקני ההתפלה הגדולים לאורך החוף, פחתה התלות במוביל. מתקני ההתפלה מספקים כיום חלק גדול מהצריכה הביתית. הדבר אילץ את "מקורות" להקים מערכת להובלת מים (צנרת ומאגרים) בכיוון ההפוך - מדרום לצפון ובחברה קוראים לפרויקט זה המוביל הארצי החדש.

עד היום קיים איסור לצלם את המתקן.

בארוחת צהרים בחוקוק (קיצור השם חבקוק) בחדר האוכל הקיבוצי שמזמן הופרט, השבענו את רעבוננו

המשכנו לגינוסר לבית יגאל אלון, שעל חוף הכנרת. הבית הוקם לזכרו של יגאל אלון שהיה מפקד הפלמ"ח, מראשי צה"ל במלחמת העצמאות בדרגת אלוף, מראשי מפלגת העבודה, ראש ממשלת ישראל בפועל במשך 19 יום, חבר כנסת ושר בממשלות ישראל. המוזיאון מפגיש את המבקר עם נושאים הקשורים לאדם בגליל, המהווה דגם לבעיותיה ודרכה של מדינת ישראל. התצוגה מקיפה היבטים שונים - האדם והנוף, תקופת השנה והתלמוד, הכפר הערבי, ומאה שנות ההתיישבות - "צומתי הכרעה". ביקרנו גם בחדר ההנצחה, ראינו את הסירה העתיקה, הנקראת גם הסירה בת האלפים, שהתגלתה בגינוסר ב- 1986, כאשר מי הכנרת היו בשפל, וכן את הגלריה לאמנות ופסלי חוץ.

סיימנו בבית דונה גרציה שבטבריה עם המדריכה המקומית, שרה, שבמשך שעה ארוכה ועם הרבה הומור ריתקה אותנו בסיפורים על דונה גרציה שחייתה במאה השש עשרה, והייתה בעצם הטייקונית היהודייה הראשונה שבכוח כספה עשתה פלאים. מעצבת המלון הלבישה אותנו בתלבושות ססגוניות של אותה התקופה.

לצפייה במצגת של אלכס קצקו לחיצור כאן