הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

הנותן לדורו, נותן לדורות

מאת: רעיה סול

הפעם בקשתי להאיר את הצד השני של ההתנדבות.

פניתי לרינת אבישר עוזרי – היועצת החינוכית מביה"ס "אסיף" שבמודיעין. רינת גרה בישוב רעות הסמוך וזו לה השנה הרביעית בביה"ס "אסיף".

"כשהגעתי לראשונה לביה"ס לפגוש את היועצת היוצאת", מספרת רינת, "היא הייתה בדרכה לפגישת סיכום עם המתנדבות בבית הספר. זו הייתה הפעם הראשונה ששמעתי על הפרוייקט".
בתחילה לא ידעה רינת, איך לבלוע את הנושא. היא קבלה את שמות המתנדבות, החלה לשבצן במסגרת הלימודית ולהתאים את רצונן לדרישות הלימודים.
אט, אט נבנו הצרכים השונים בכיתות מול רצונות ומיומנויות המתנדבות והן השתלבו במערכת. היו כמובן שהמשיכו עם המורות והכיתות משנה קודמת.

רינת מעלה על נס את התרומה האדירה: "המתנדבים הם כוח אדם שמגיע עם ניסיון, וותק וגישה מיוחדת לילדים, עוד אדם שנמצא בכיתה ומאפשר למורה להפנות תשומת לב רבה יותר לתלמידים נוספים. העבודה האישית של המתנדב עם התלמיד מאד עוזרת ומקדמת אותו.

רינת מביאה הרבה דוגמאות: אחת המתנדבות יצרה קשר מיוחד עם הילד אשר עבדה איתו והפכה לדמות משמעותית בעיניו, עד כדי כך, שחש בנוח לשתף אותה בנושאים פרטיים. בעקבות הדיווח שהעבירה המתנדבת לרינת, דברה המחנכת עם אביו של התלמיד, שקבל את דבריה בהבנה והיום אותו ילד חש שהדברים בבית מטופלים והרגשתו השתפרה.

תלמיד אחר שעבר טראומה, שיתף אף הוא את המתנדבת, אשר כדברי רינת היא נכנסה ללבו (וכמובן הוא ללבה). עוד ילד שחסרה בביתו דמות אימהית ואותה שעה עם המתנדבת הולידה פונקציה משמעותית בשבילו.

ילדה עם בעיות לימודיות, רגשיות והתנהגותיות, שיודעת לצייר, בילתה שעות רבות עם מתנדבת שלימדה אותה עבודות רקמה, סריגה ועוד. הדבר העלה את קרנה של הילדה בעיני התלמידים שראו אותה בעבודתה ואת היצירה המוגמרת שלקחה הביתה.

המורות מיידעות את ההורים על כל העזרה הזו. אם מדובר בעזרה פרטית, הדיווח להורה נעשה באופן אישי ואם העזרה היא מול כל הכתה, ההורים מקבלים על כך דיווח כללי. כמעט כל המורות מבקשות לכיתתן מתנדבות וכבר כעת לקראת השנה הבאה, הביקוש עולה על ההיצע.

כמו בעוד בתי ספר, גם ב"אסיף" ישנה בעיה של מקום, לא תמיד נמצאת פינה שקטה והולמת לשבת עם התלמיד.
מסכמת רינת: "ילד צריך דמות שתאמין בו ותחזק אותו. נקווה שהילדים יזכרו את הפינה החמה שקבלו, זה מחלחל, ואני מאמינה שזה דבר מיוחד בשבילם. מאד נהניתי לעבוד עם המתנדבות וזה עורר בי מחשבה לעבוד עם גמלאים בעתיד. כמו שנאמר: הנותן לדורו – נותן לדורות "

אני רוצה לציין שרינת מקבלת את כולנו בחפץ לב ובאוזן קשובה. יחסה אלינו חם ומחבק. כשהוזמנה לפני מספר חודשים לאירוע של "ידיד לחינוך" ולא יכלה להגיע, היא התקשרה לכל אחת מאיתנו והתנצלה אישית. השבוע התקיים כנס מתנדבי חינוך בעיר ושוב – רינת שלחה וואטסאפ לכולן אם הן צריכות עזרה בהגעה למקום.

בסוף הריאיון איתה, כשהלכנו במסדרון, בא מולנו ילד שאיחר. רינת שאלה לסיבת האיחור וכמובן מאד התעניינה בתשובתו (המוצדקת), לאחר מכן פגשה בהפסקה ילד נרגש וכועס וניגשה אליו לשיחה והרגעה.

זוהי רינת המקבלת הערכה רבה מכל מי שעובד איתה.