הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

מה אנו כידידי החינוך יכולים ללמוד מהצלחת הפרוייקט לשילובם של בני נוער על הרצף האוטיסטי בצבא?

בעקבות הרצאתו של אל"מ במילואים, יוסי אדלר, במפגש סיום שנה של מתנדבי הרצליה

עם סיום שנת ההתנדבות בהרצליה הוזמן אל"מ במילואים, יוסי אדלר לספר מניסיונו על פרוייקט מיוחד וחשוב, בו השתתף: "שילובם של נערים ונערות על הרצף האוטיסטי בצה"ל."

מסתבר שיחידה של חיל האוויר הישראלי, האחראית על פענוח תצלומי לווין, מעסיקה חיילים מתנדבים שאובחנו על הספקטרום האוטיסטי.

הפרוייקט עליו סיפר אדלר נקרא: "רואים רחוק" והוא משותף לצה"ל ולקריה האקדמית אונו. חזון הפרוייקט: "לאפשר לכל צעיר על הרצף האוטיסטי את ההזדמנות לממש את יכולותיו ולהביאן לידי בטוי באופן תורם ומשמעותי לחברה ולמדינה". מטרתו: "לשלב את אותם הנערים כמתנדבים בצה"ל במקצועות נדרשים שבהם מאפייני הלקות מהווים נקודות חוזק".

הדברים שנאמרו בהחלט מעוררים חשיבה: קבוצה, הנחשבת לבעלת צרכים מיוחדים, יכולה להשתלב בחברה אם רק מוצאים את הדרך. הרווח כאן הוא כפול. המרוויחים הם גם הנערים על הרצף האוטיסטי וגם הצבא והחברה, ועוד משהו, מסתבר, שהמסגרת שנוצרה, יצרה גם לכידות חברתית לקבוצה שבה נחשב קודם לכן כל פרט כשקוע בעולמו שלו. הנערים התחילו לחוות הצלחה וקבלה, וכך גם המוטיבציה שלהם עלתה. מסתבר שהם יכולים גם להסתדר בעצמם.

הנערים תורמים בתחום המודיעיני, שם הם עוסקים בפענוח תצלומי אויר ולווין, מידנעות, בקרת איכות תוכנות ועוד. התכנית קיימת כבר ארבע שנים וצה"ל, לדברי המרצה מחבק את התכנית.

הפרוייקט שהחל עם קבוצה קטנה של נערים ונערות, התרחב בינתיים לאור ההצלחה שנחל.

אחד הנערים, דן קרקובסקי זכה להדליק משואה כחייל בהר הרצל, ערב יום העצמאות תשע"ה (בהמשך, סרטון המתעד את העלאת המשואה והסיבות לבחירתו של קרקובסקי).

במפגש המתנדבים בראשותה של הרכזת הישובית, בלהה מור, השתתפו גם יעל חקון יוסף, מנהלת המחלקה לחינוך יסודי בהרצליה וסגנית מנהל אגף החינוך וענת תמיר מנהלת מחלקת המתנדבים בעיר. חקון יוסף ציינה בדבריה, כי מתנדבי "ידיד לחינוך" "מביאים איתם משהו אחר הן מבחינת שעות התרומה והן מבחינת ההעשרה למתנדבים. "הפעילות שלכם ראוייה להערכה רבה, הפכתם להיות חלק בלתי נפרד מצוותי ההוראה בבתי הספר בעיר".

לאה רוזנברג, יו"ר המזכירות הפדגוגית של "ידיד לחינוך" דיברה על כך שמערכת החינוך זקוקה לידידים. "ידיד לחינוך" הוא ידיד למערכת. תפקידנו, אמרה, ליצור פינה של שקט, ריאה ירוקה שבה אין איום ואין ביקורת לא כלפי התלמידים ולא כלפי המורים.

הדלקת המשואה ע"י רב"ט דן קרקובסקי:

https://www.youtube.com/watch?v=2x-0jogs_30

 


מחליפים רשמים בהפסקה