הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

התנהלות פיננסית - חשוב לכולם – זה קורה בתיכון "רבין" במזכרת בתיה

כתבה וצילמה: יונית פוגל


מה עושה מוטי קרמר?

מוטי קרמר הצטרף לשורות "ידיד לחנוך" במזכרת בתיה - קבוצה צעירה, שהוקמה רק לפני שנה וכבר מונה שלושים גימלאים, המתנדבים בשבעה בתי ספר במועצה ותורמים למערכת החינוך ולתלמידים. מוטי, כלכלן שהגיע מקריירה בעולם הפיננסי, הכיר את עולם ההתנדבות והחינוך עוד בהיותו מנהל בנק בדרום תל אביב, כשהתנדב ביחד עם עובדים נוספים מהבנק, למשימות הוראה בתחומי כלכלה, התנהלות פיננסית ושיווק בבתי הספר באזור.

עם הפרישה לפנסיה, וההבנה שאין שום הכנה לתלמידי התיכון לקראת חייהם הבוגרים בנושא ההתנהלות הפיננסית, הכין סילבוס לקורס סמסטריאלי (10 עד 12 מפגשים) - תחום התנדבות ייחודי.

מנהלת תיכון "רבין", אורנה פרידמן, קבלה את הרעיון ברצון רב. אין זה דבר של מה בכך, מתנדבי "ידיד לחינוך" פועלים בעיקר בבתי ספר יסודיים. מוטי מיוחד בכך שהצטרף לתיכון. הוא מתנדב זו השנה השנייה וההצלחה רבה.

מוטי משתלב במשבצת מיוחדת במערכת של כיתות י' בנושא "השכלה כללית". בכל חציון עוברת חצי שכבה את הקורס. השכבה חולקה כך שמחציתה עוברת את הקורס בכל חציון.

מה לומדים?

  • לומדים על אמצעי התשלום: מזומנים, כרטיסי אשראי, שיקים – המאפיינים והתכונות שלהם ואיך עובדים עם כל אחד מהם.
  • לומדים כיצד מנהלים חשבון בנק
  • לומדים איך מתנהלים עם פיקדונות בבנק, הלוואות, תכניות חסכון, ריבית
  • לומדים לנהל תקציב אישי ומשפחתי.

אמצעי ההוראה משולבים ב: מצגות, סרטונים מ- You Tube , כתבות מעיתונים כלכליים ועוד, הכל במטרה להביא למודעות והכרות עם נושאים כלכליים שימושיים ויום יומיים.

שיתוף הפעולה עם מחנכי הכיתות מצויין. המחנכים משתתפים בשיעורים, לעיתים אפילו באופן פעיל, שהרי הנושא הוא גם חלק מעולמם. מנהלת בית הספר מאוד מחוברת לרעיון ולביצוע, מה שמוכיח כי הירתמות הצוות הניהולי והחינוכי בביה"ס הכרחית לשילוב מוצלח ויעיל של המתנדבים בבית הספר.

התלמידים מאוד מתחברים לנושא. אפשר לשמוע אותם אומרים: "פתאום הבנתי כשההורים שלי אמרו: 'נחכה לחודש הבא'", "אני מבין שהורי אומרים – אין לנו כסף עכשיו". גם המורים חשים שהנושא מקרב את הילדים לחשיבה מושכלת לגבי הוצאות כספיות, עזרה לילדים מבתים קשיי יום, וחשיבות היציאה לעבוד מעט כדי לעזור בסל ההוצאות העצום.

על פי דרישת המחנכים, הודיעו על קיום מבחן בסיום הקורס. ההתרגשות הייתה רבה. שיעור החזרה למבחן היה ערני ביותר. לשמחת כולם רמת ההבנה של החומר וההצלחה היו גבוהים. השנה, הועבר הקורס לכיתה שמנהלת ביה"ס מחנכת אותה. גם המנהלת "ניבחנה" ועברה את המבחן בהצלחה רבה.

"זו השנה השנייה שאני מעביר את הקורס. יותר ויותר תלמידים בישוב מכירים אותי ומצפים לתורם להשתתף בו. פונים אלי גם מחוץ לבית הספר וזה בהחלט מביא לי סיפוק".