הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

זיכרון בסלון - ז'ני

מאת: יפה חכמון
 

מלכה בכורסה

ראיתיה בתמונה
בתוך הכורסה,
אישה עם חיוך שובה.
הילה ממלכתית אפפה אותה.

אם נביט מבעד למשקפיה,
אולי נגלה קורותיה
ועל ניצחונה נריע.

שיר זה נולד אצלי בהשראת השתתפותן של שתי חברותינו מ"ידיד לחינוך" בבאר שבע, שרה פיניש ושולי נחמיה, בתכנית "זיכרון בסלון". הן הגיעו לתכנית דרך היכרותן עם ז'ני רוזנשטיין באמצעות פרסומים בפייסבוק.

בפגישה זו נחשפו החברות לדמות מיוחדת ומרתקת. סיפוריה וגבורתה הטביעו חותמם עליהן. ברגע הראשון ראו לפניהן אישה קטנה, נדמה היה להן שהיא חלושה, וכי תוכל לדבר ולספר? ברגע שהחלה לגולל את סיפורה, הבינו, כי אישה אמיצה ומיוחדת בפניהן, אישה עם תעצומות נפש אדירות, שזקפה ראש חרף כל התלאות והתועבות בפניהן עמדה. ז'ני סיפרה, כיצד אחרי חגיגת יום הולדתה השישי, שהיה שמח ומהנה, פלשו חיילים אוקראינים לביתם, העבירו את המשפחה לבית הכנסת ומשם העלו אותם למשאיות המובילות למחנה הריכוז. הדברים אותם חוותה ז'ני מצמררים. היא נולדה כבת למשפחה מיוחסת, כנינתו של אדמו"ר. משפחתה זכתה לכבוד רב, עד שהחלו הזוועות. המשפחה מצאה עצמה עוברת מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. מסע הייסורים שהוביל לטיפולים פסיכיאטריים, הוליד ספר בשם: "המלאך מעל הדלת" - ספר מרתק, בו היא מתארת את התחנות בחייה, יחסיה עם משפחתה, תחושותיה ודרכי התמודדותה. הרופא שלה הוא שהציע לה לכתוב ספר ולדבר על מכאוביה.                                                                                                                                        בתמונה ז'ני באמצע       

למרות שז'ני משדרת חוסן וחוזק, הרי שהיו לה צלילוֹת ומחשבות אובדניות, הבאות לידי ביטוי בספר. רגעי הייאוש אינם גורעים מגבורתה, אלא מחזקים את הדימוי שלה כלוחמת וכדוגמה ומופת להתמודדות וכושר הכלה. עצם עמידתה וחשיפתה מרצון לדבר על סיפור חייה ואף לכתוב על כך, מעיד על אופייה המיוחד.

לצערנו, אוכלוסייה יקרה זו לא זכתה למלוא הכבוד הראוי לה. ז'ני, ממרום גילה המופלג, נלחמת להתפרנס בכבוד ובאמצעות הספר מנסה לממן צרכיה וטיפוליה.

המסר עמו יצאו שרה ושולי: "יש לשמור על מדינתנו, כאן ביתנו. עלינו להוקיע כל גילוי של אלימות ולבנות חברה טובה ונעימה" - זו בעצם האמירה שלהן.

שולי ושרה קנו את הספר וגמעו כל מילה שלו. הן ממליצות בחום לקנות את ספרה ולעזור לה בכך.

כל הרוצה לרכוש את הספר ולעזור לז'ני יכול לפנות אליה לדף הפייסבוק שלה ולכתוב לה בקשה