הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

חוט ומחט

יעל פייטן בת 76 מתנדבת בבית ספר "תרבות" בראשון לציון

כתבה: בתיה בישרי

 

בחדרון קטן יושבות תלמידות כתה ד' ותופרות קלמרים מבדי ריפוד ותיקים מריבועי בד צבעוניים בעבודת טלאים. הבנות בוחרות ומתאימות את הצבעים בעצמן. כאשר הן מחברות את ריבועי הבד והתך יוצא עקום, הן פורמות ותופרות מחדש.

יעל, אשה נמרצת וחיונית מדריכה את הבנות. יש לה ארבע קבוצות בכל יום שלישי בהן היא מלמדת את הבנות להחזיק מחט, להשחיל חוט ולתפור תך תפירה. כידוע, כיום אין שיעורי מלאכה בבתי הספר ולנישה הזו באה יעל עם הבדים הססגוניים ושאר חומרי התפירה.

יעל החלה את התנדבותה בביה"ס "תרבות" בראשון לציון בתחילת שנת הלימודים הזו והיא כבר זוכה להערכה רבה הן בקרב צוות ביה"ס והן בקרב התלמידות אותן היא מלמדת.

 

 

תמר פייטן מלמדת לתפור     


האווירה בחדר שמחה ורגועה. כל אחת ממוקדת בעבודה שלה. לשאלתי, איזה שיעור הן מפסידות, הן עונות: "שיעור הנדסה – אבל תפירה זה חשוב וכייפי".

בכל פעם מגיעות ליעל בנות אחרות. הן נשארות אצלה עד שהן מסיימות לתפור מוצר כלשהו ואז הן מתחלפות.

בעברה הייתה ליעל ולבעלה מתפרה ועכשיו יש לה בבית הרבה חומרים ובדים מהמחסן של אותה מתפרה, ולכן את החומרים והבדים היא מביאה מביתה, שם היא גוזרת ומכינה הכל, כדי שאפשר יהיה להקדיש את הזמן נטו לעבודה עם התלמידות. "אנחנו מחכות לשעור הזה כל השבוע" אומרות הבנות.

 

ריבועי בדים לתפירה


יעל דואגת לתלמידות כאילו היו בנותיה שלה בהרבה אהבה ודאגה. מספר בנות הביאו לה בגדים לתיקון, והיא לימדה אותן לתקן את הבגד בעצמן.

פעם גם הייתה תופרת תלבושות ללהקות ריקוד ולהצגות שונות. ברור שהתפירה היא חלק ממנה.

גאוותה על ארבעת ילדיה אותם גידלה לתפארת. יש לה מהם הרבה נחת. שניים מהם פרופסורים ומרצים באוניברסיטה, בן אחר הוא רופא גנטיקאי ובתה היא בעלת סטודיו לקליגרפיה יפנית והיא דוברת יפנית שוטפת.

.בביקורנו את יעל, התוודענו גם לפן הביתי שלה. היא כיבדה אותנו בעוגיות טעימות מעשה ידיה. לדבריה היא מאד אוהבת לבשל ולאפות בעיקר למשפחתה המורחבת.

התלבושות של תמר ללהקת הרקדניות