הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

חשבון זה לא רק מספרים – מפגש הדרכה במתמטיקה

מאת: מרגלית עובדיה

ב"בית זרובבל חביב" ברשל"צ התקיים מפגש הדרכה   למתנדבים  המסייעים לתלמידים המתקשים במתמטיקה. למפגש הגיעו שלושה עשר מתנדבים, שמונה מראשון לציון וחמישה מרחובות. את ההרצאה נתנה גב' חיה גוז'נסקי- מדריכה ארצית למתמטיקה וכיום גם מתנדבת ב"ידיד לחינוך".

"כל שיעור חושבים ומדברים מתמטיקה", כך פתחה גוז'ינסקי את  ההרצאה שבמהלכה חשפה בפני המתנדבים דרכים ושיטות איך ללמד חשבון. היא הציעה מבנה לניהול המפגש עם התלמיד/ה: פתיח שיהווה אתגר ויגייס אותו להיות קשוב, דיון בנושא שאותו רוצים ללמד, ויישום.

"חשבון זה לא רק מספרים, זה סיפורים ולכן תספרו סיפור". מאחר ושאלות מילוליות הן מקום הקושי של התלמידים, הציעה גוז'ינסקי להפוך את הבעיה המילולית לסיפור, ואפילו לסיפור מחייהם של התלמידים, למשל: להמחיש להם הליכה למכולת: מה הם קונים, כמה עולה, כמה שילמו וכמה נשאר להם? כשהחשבון נוגע בהם, הם מבינים. "קודם העניקו בטחון לתלמידים ואחר כך תלמדו". במהלך כל המפגש היא הציגה והדגימה איך ללמד תלמידים לפתור שאלות ותרגילים בכמה דרכים, כמובן תוך דגש על פיתוח חשיבה והיגיון.  הנוכחים יצאו מצויידים בכלים יעילים, איך ללמד חשבון. הם הכריזו שלמדו עוד דרכים וקיבלו תיקוף לדרך שבה הם מלמדים.