הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

טיול בעקבות גיבורים

מאת טולדנו צביה

בטיול "ידיד לחינוך" בת-ים פגשנו בגיבורים - גיבורים מכל מיני תחומים.

המדריך אילן בן ישי מלא כרימון. אילן העשיר אותנו בהסברים מרתקים, בחידושי לשון וסיפר לנו בצורה מרתקת את סיפור הגבורה של דוד מול גוליית - האירועי התנכ"י הידוע שאירע בתל עזקה.

התל משקיף על נוף של עמק האלה, בו התרחש הקרב מול הפלישתים - קרב שהפך למורשת גבורה בכל הצבאות בעולם. הסיפור על הענק הגיבור, המשוריין והמסורבל, שהפסיד בקרב לקטן, החלש והזריז, שהיה חשוף בגופו אבל הפעיל תושייה והצליח לנצח בקרב.

המשכנו לעבר בית שמש לביקור ב"מרכז למורשת המשטרה". השוטרים נתפסים  בעיני האזרח לכאלה שנותנים דו"חות, אבל אנחנו קבלנו היבט אחר ונרחב על פעילותם של השוטרים בתחומים

שונים, החל בחיפוש נעדרים וכלה בפינוי כביש להובלת יולדת. העבודה היא ללא חשבון שעות - ביום ובלילה, בשבתות וחגים וזאת לא פעם על חשבון חיי המשפחה שלהם. לכן חשוב לכל אזרח להגיע, לראות ולשמוע על פעילות המשטרה לאורך שנות קיומה של המדינה.

המשכנו לעבר קיבוץ נתיב הל"ה לארוחת צהרים ולמפגש סיכום של כל אזור "גומא". היה נחמד ומרגש לפגוש חברות וחברים מערים אחרות, איתם היינו בהשתלמויות שונות במהלך השנה.

האטרקציה של היום נכונה לנו בסיום הארוחה - כאן פגשנו בגיבור אמיתי - מיכה ביטון.

סיפור חייו המצמרר והמדהים והישרדותו מול תלאות החיים: ילדותו בצל משפחה בה עשרה ילדים, התייתמותו בגיל תשע מאביו. מיכה יכול היה בקלות להידרדר לעולם הפשע, אך בעזרת שירותי הרווחה מצא את עצמו בירושלים, בביתה של הסופרת גלילה רון-פדר. בסיפרה "אל עצמי" ובעוד ספרים, סיפרה גלילה על השתלבותו הלא פשוטה של מיכה (הנקרא ציון בסיפור) בחיי העיר לעומת העיירה שדרות ממנה הגיע. בגיל העשרה נשלח מיכה לקיבוץ נצר סירני. הקליטה בחברת הילדים הייתה לא פשוטה, הוא בעל החזות המזרחית ועגת הדיבור עורר את צחוקם של הילדים בכל פעם שפצה את פיו. הוא כמעט נישבר, אבל כמו גיבור אמיתי, בכוחות על ובעזרת השירה והמוסיקה התחבב על כולם.

בכל תחנות חייו השירה והמוסיקה היו בעבורו קרש הצלה, ואכן סיפורו מתובל בשירים אותם כתב והלחין.

מיכה הכניס את כולנו לאווירה חגיגית תוך שירה וניגוב הדמעות.

בסיכום דבריו, אמר: "אני נרגש להביט בכל אחד מכם ונרגש להופיע בפניכם. דעו לכם, מתוך ניסיון חיי: מספיק אדם אחד שנותן לילד את התקווה ואת האמונה - אין שכר גדול מזה וזהו שכרכם.