הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

טיול סוף שנה

...במקום יש פסיפסים מרשימים שנאספו ורוכזו בעיקר מדרום הארץ עם כתובות עתיקות ויפות. משם המשכנו ובקרנו במערות קומראן. מרתק היה לשמוע על כת האיסיים והמגילות שנמצאו בקומראן בתוך כדים על ידי רועה בדווי שחיפש את עזיו שאבדו לו...

הטיול של מתנדבי תל אביב מרץ 2012

זהו טיולי הראשון ושנה ראשונה ב"ידיד לחינוך". כבר במקום המפגש בבוקר יום הטיול,  בתחנה הרכבת התקבלתי במאור פנים על ידי חברות שהכרותי איתן קצרה מאוד.

האתר הראשון בו בקרנו,  נקרא אכסניית השומרוני הטוב או בשמו המקראי מעלה אדומים והוא ניתן למקום בשל צבעם האדמדם של הסלעים שבצידי הדרך,  הדרך המובילה מירושלים ליריחו. בתקופה הביזנטית זוהה המקום עם הפונדק הנזכר במשל "השומרוני הטוב" מתוך הברית החדשה.

במקום יש פסיפסים מרשימים שנאספו ורוכזו בעיקר מדרום הארץ עם כתובות עתיקות ויפות.
משם המשכנו ובקרנו במערות קומראן. מרתק היה לשמוע על כת האיסיים והמגילות שנמצאו בקומראן בתוך כדים על ידי רועה בדווי שחיפש את עזיו שאבדו לו. על אורח החיים של האיסיים ועל מגילת סרח היחד ומגילות אחרות בעיקר מגילת בני אור ובני חושך,  כיצד הם חיו באותה תקופה: קיום של מקווה, חדר אוכל ובעיקר החדר בו ישבו וכתבו.

הנסיעה לעין גדי רתקה אותי אישית במיוחד בגלל אהבתי הרבה לצמחים. הבן הבוטני שפרוס על פני הקיבוץ כולו רוכזו צמחים שנאספו ממקומות שונים בעולם כמו צמח האפרסמון שהיה קשה להפיק ממנו בשמים,  קקטוסים, שיח תפוח סדום. עיניי צדו במיוחד אחר עץ לא גבוה במיוחד בעל גזע עבה עבה מאוד כמותו לא ראיתי, קשה היה לנתק את המבט מן העץ. עץ מעניין נוסף היה עץ הבאובאב, הנזכר גם בספר "הנסיך הקטן" של אנטואן דה סינט אקזופרי, בעין גדי יש 25 עצים כאלה שנשתלו בסוף שנות ה – 50. זהו עץ טרופי שמאריך כ - 1000 שנים. לעליו צורה של אצבעות ובכיניו העממי הוא נקרא עץ לתם הקופים.

לבסוף ביקרנו במוזיאון מצדה שנקרא על שם הארכיאולוג יגאל ידין (סוקניק). לי אישית זה היה המקום המפעים ביותר בטיול. קבלנו אוזניות עם הסברים מרתקים על המוצגים שבמוזיאון וכן על אורח החיים בתקופה הורדוס ובעיקר המרד הגדול של היהודים ברומאים.
ראינו את האנפורות כדים ענקיים בהם העבירו סחורות מכול סוג שהיה באותה תקופה, מטבעות כסף עובר לסוחר,  סנדל עור מאותה תקופה.

עמדתי פעורת פה מול הפסלים המדהימים והמרשימים ביופיים שנראה כאילו כול רגע הם עומדים להלך בינינו או לפתוח את פיהם ולספר מי הם ומה עשו בעברם.
ואז לקראת סיום הביקור במוזיאון והמפגש עם הפסלים העוצמתיים כול כך נעמדתי מול ארונית קטנה מזכוכית שבתוכה הייתה מונחת פיסת טלית באורך כמה סנטימטרים בצבע חום דהוי שנמצאה במצדה והיא בת כ – 2000 שנה!

פיסת הטלית הקטנה הזו ריגשה אותי במיוחד. דמיינתי בלבי את אותו יהודי מלפני 2000 שנה מתעטף בטלית זו ומתפלל כמו אחיו היהודי היום. איזו עוצמה רוחנית בחתיכת בגד זעירה ועתיקת יומין כול כך!
ולסיום סקירת הטיול שהטלת עלי לילי, במפתיע (טבילת אש  של המתנדבת הטירונית), אני מבקשת לציין את המדריך יונה נעים הסבר ובעל הידע המקיף והרחב שסקר בצורה נעימה ומעניינת את הטיול לאורך כל מסלולו.
ותודה לך לילי על מאמצייך והשתדלותך על מנת שהטיול יצליח ויענג את כול המשתתפים בו.
תודה רבה בשם כולנו.


רשמה צבייה שוורץ,  מרס 2012