הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

כבוד לרכזת שלנו בשוהם – זיוה שביטלובסקי

מאת: סמדר לוין

צילום: רועי ברפמן

בדרך כלל אני כותבת על החברים ב"ידיד לחינוך" בשוהם, אולם הפעם אני רוצה להפנות זרקורים אל הרכזת שלנו – זיוה שביטלובסקי. החודש התקיימה תערוכה ביישוב שלנו – שוהם, בשם : 70 פנים. התערוכה היא מיזם משותף שצמח במסגרת חגיגות 70 שנה לישראל במטרה לספר את הסיפור הקהילתי דרך האנשים הפועלים בה. מופיעים בה תצלומי 70 אנשים שתורמים לקהילתם - 35 משוהם ו – 35 מממפיס שבמדינת טנסי בארה"ב (על השותפות שוהם - טנסי בבסוף הכתבה). זיוה נבחרה להיות אחת מהם. אני מצטטת את הכתוב כפי שמופיע על הקיר ובתמונה.

זיוה שביטלובסקי גרה בשוהם 17 שנה ופעילה בקהילה. "אני אמא לארבעה בנים, שלושה מהנדסים וטייס. שניים מהם גרים בשוהם. בהיותי אמא צעירה, התנדבתי 18 שנה ב"מגן דוד אדום" כמדריכת עזרה ראשונה, פרמדיקית ונהגת אמבולנס. התחלתי לעבוד בעיריית גבעתיים כאשר הילדים גדלו קצת, בתור "עוזרת סגן ראש העיר".

כאשר הוחלט להקים את העיר "מודיעין", זכיתי במכרז כמנכ"ל העיר, והייתי בין ראשוני מקימיה. הנחתי את אבן הפינה לעיר ביחד עם רבין ז"ל שהיה אז שר הפנים, הקמתי את כל המחלקות של העירייה וקיבלתי 400 עובדים במשך 10 שנות עבודתי שם, עד אשר יצאתי לגמלאות.

אחרי מספר שנים כשהגעתי לשוהם, נתבקשתי להקים את עמותת "ידיד לחינוך"- עמותת גמלאים מתנדבים. כיום בעמותה 42 גמלאים מתנדבים שעוזרים לילדים בכל מיני תחומים, לרוב לילדים המתקשים בלימודים. אנו עוזרים פרטנית לילדים אלו, לימודית ורגשית, כחלק מתפקידי בעמותה, אני קולטת עוד מתנדבים. בין השאר אני מתנדבת בבית חולים תל השומר במחלקה כירורגית, וחברה בוועדת מכרזים לקבלת עובדים במועצת שוהם."

אמנם, "אין הנחתום מעיד על עיסתו..." אבל במקרה של זיוה, אחרי עבר כזה עשיר עם קבלות לצידו (בדמות עיר), ראשי היישוב בשוהם והמתנדבים עצמם עדים לפעילותה הברוכה וההתנדבותית גם כיום. כל הכבוד והמשך פעילות ברוכה ופורייה.

על השותפות בין שהם לממפיס שבמדינת טנסי

שותפות שהם - ממפיס היא אחת מבין 46 שותפויות בפרויקט "שותפות ביחד" שמפעילה הסוכנות היהודית לחיזוק הקשר הבין - אישי בין ישראל ויהדות התפוצות. שותפות שהם – ממפיס הוקמה בינואר2017, ומפעילה תכנית לבתי ספר תאומים, תכניות לבני נוער, חילופי משלחות – נשים, אומנים, נציגים ועוד, בביקורי קהילות ובאירועי שיא. השותפות מופעלת ע"י מתנדבים – הוועדה בשהם מנוהלת ע"י יו"ר ותשעה חבר ועדה.

הקהילה היהודית בממפיס שבמדינת טנסי, מונה כ-9000 איש. לקהילה מוסדות תרבותיים ורוחניים רבים: בתי כנסת במגוון זרמי היהדות, ושני בתי ספר יהודיים, JCC. הקהילה אוהדת ישראל ונרגשת מהקשר המתהווה עם שהם.

אחראית על מיזם זה מטעם "שותפות ביחד" של הסוכנות היהודית: אנה ברקמן – AnnaBe@jafi.org