הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

כנס ארצי של רכזי הישובים ב"ידיד לחינוך" אביב 2015

"כל מנהיגות היא סוג של התנדבות", אומר רן כהן (מי שהיה חבר כנסת ושר המסחר והתעשייה) בכנס הרכזים הארצי של "ידיד לחינוך" שהתקיים באתר הפרדסנות ברחובות

בסוף חודש מרץ נערך ברחובות כנס חגיגי של רכזי ידיד לחינוך מרחבי הארץ, שלישי במספר השנה.

הכנס נערך באתר הפרדסנות ע"ש מינקוב, שהוא הפרדס הראשון ברחובות, שניטע על ידי זלמן מינקוב בשנת 1904. בפרדס עבדו אנשי העלייה השנייה אשר החיו את העבודה והשפה העברית.

יחודו של המקום והסיפור המיוחד שלו, נוצל כמובן, לסיור במתחם המשוחזר ולשמיעת סיפור מפעל הפרדסנות העברית בארץ.

הכנס עצמו כלל סקירה ועידכונים מהנעשה בעמותה ובמרכזו עמדה הרצאתו של רן כהן בנושא מנהיגות. כהן הוא יו"ר מכון התקנים הישראלי (בעברו חבר כנסת מטעם מרצ, שר התעשייה והמסחר, וסגן שר הבינוי והשיכון).

נקודת המוצא בבחירת הנושא היתה שכל אחד מרכזי הישובים וגם כל אחד מהמתנדבים הוא סוג של מנהיג, או כדברי המרצה: "כל התנדבות היא סוג של מנהיגות".

"מנהיגות היא הנעה של התקדמות, פעולה שמובילה ממצב פחות טוב למצב יותר טוב. מנהיג מוביל תמיד לכוון החיובי (שלא כמו היטלר למשל)". לדעתו של כהן, גדול המנהיגים שלנו, היה משה רבנו, שהפך קבוצה של עבדים לעם. כהן מביא דוגמאות למנהיגים: בן גוריון, הרצל, גנדי, מרטין לותר קינג ועוד. המשותף לכולם היה החזון והעובדה שלא חשבו על עצמם אלא על עמם או קהילתם.

כהן מדגיש שמנהיגות אינה ניהול. "בניהול אתה בא עם הסמכות שניתנה לך ואילו המנהיג מוביל מבפנים". המנהיגות יוצאת נגד הסדר הקיים ולכן צפוי שתהיה לו התנגדות והוא לא תמיד יזכה לשיתוף פעולה. "אנשים פוחדים משנויים. אבל המנהיג חדור להט לדרכו ולא נרתע מההתנגדות. הוא עקשן ועקבי בחזונו. בכך הוא גם נוטל על עצמו סיכון. כולנו מכירים מנהיגים שנרצחו על מזבח אמונתם".

על המנהיג, אומר רן כהן, ליצור סביבה תומכת, אבל קורה שהמנהיג מתקשה בהחדרת חזונו ולכן הוא נזקק לעזרה או להעברת החזון למישהו אחר.

השאלה הנשאלת היא, האם אפשר ללמוד להנהיג.