הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

לקראת יום השואה

מאת: עמירם כספי

כיממה לפני ציון יום השואה והגבורה, התכנסנו, מתנדבי עמותת "ידיד לחינוך", כדרכנו במרכז המורים שבבאר-שבע.

"תכירו את יהודית אשריאל, ניצולת שואה מהונגריה" הכריזה חנה חדאד והותירה את הבמה ליהודית.

בעודה נעזרת קלות במקל הליכה, עלתה אישה נאת מראה ומטופחת להפליא. פניה הבהירים הקרינו עוצמה נפשית ונחישות. אט אט תפשה מקומה על כיסא שהוצב במרכז.

בחשבון זריז שערכתי בראשי בעודי מקשיב לדברי הפתיחה (פרולוג) של יהודית, מצאתי כי היא מתקרבת בגילה לשנתה התשעים.

נער הייתי וגם זקנתי, שמעתי וצפיתי במדיה האלקטרונית בתכניות אין ספור שעסקו בגורלם הטראגי של יהודי אירופה בשואה האיומה במהלך מלחמת העולם השנייה. אך זו לי הפעם הראשונה לשבת פנים אל פנים, בטווח נגיעת יד ממש, מניצולת שואה, המספרת בעברית רהוטה ובקול בוטח את קורותיה וקורות משפחתה במחנות הריכוז, ובהמשך, כיצד ניצלה בנס והועברה למפעל במחנה עבודה לשם ייצור חלקי חילוף לאביזרים במטוסי הצבא הנאצי.

כמי שנולד בירושלים, דור שביעי בה, וכמי שמשפחתו הענפה לא נפגעה מאירועי השואה ואימתה,

חשתי שגרוני נשנק, עיניי מלאו דמעות שבקושי בלמתי לזלוג על לחיי. כל שנותר לי לנהוג בפומבי הוא לקנח בלאט את אפי בממחטה שבכיסי. (מימים ימימה אני נושא בכיסי ממחטה...).

פניתי סביבי, ובתוך דממת הקודש העמוקה ששררה באולם, התרשמתי שרבים מהנוכחים חשים כמוני.

מקוצר זמן שחה וסיפרה לנו יהודית רק את החלק הראשון של איימי הימים ההם. שלושה פרקים נוספים, שהאחרונים בהם עוסקים בעלייתה ארצה והשתלבותה במדינת ישראל עוד יסופרו לנו.

תודה לך מקרב לב, יהודית אשריאל יקרה, על סיפורך האישי וקורות חבריך מהכפר הקטן בהונגריה בשואה האיומה. תודה שסיפורך מדפק על תודעתי, חודר וננעץ בה כחץ שלוח. איחוליי לך לבריאות איתנה ואריכות ימים.

תודה לך חנה יקרה על יוזמתך הברוכה. המשיכי לתרום לעמותה ולנו- המתנדבים.

ולסיום, עם התקרב חג יום העצמאות שחל בשבוע הבא אברך את כל מתנדבי ידיד לחינוך באשר הם ואת כל בית ישראל בברכת:  ח ג   ש מ ח !