הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

מאז שהייתי קטן, דבק בי החיידק

מאת: שושנה רשף

יצאתי מהעיר הסואנת והכביש העמוס התזזיתי, ותוך עשר דקות הייתי במקום אחר. הנוף פסטורלי, יש פארק, עצים, וציפורים מצפצפות. זהו הפארק הלאומי ברמת גן. ראיתי צעירים בפעילות ספורטיבית, אולי קדם צבאית חשבתי, ומן הצד השני הספארי ובעלי החיים כמובן.

משם בדרך קצרה ובמדרכה לא סלולה, הגענו לביה"ס, לבית אקשטיין, בו לומדים תלמידים בעלי לקויות למידה, אך בעלי אינטליגנציה תקינה שיכולים להגיע לתעודת בגרות,

פגשה אותנו מיכל נקאש, הרכזת הפדגוגית, שגם אחראית למעורבות חברתית, הכוללת גם את המתנדבים בביה"ס. מיד עם בואנו זכו היא ואילן, שבזכותו הגעתי לשם, לחיוכים וחיבוקים מהילדים. כעשרה תלמידי כיתות ו' קופצניים, רועשים ומלאי חיים חיכו לנו, וגם
אורי שרון שהחל מכיתה ח' נימצא בקביעות בשעורי תעופה, שהם הבייבי (baby). של אילן, והוא כיום תלמיד כיתה ט' בתיכון פטאי.

 כאן המקום לציין שאילן, הוא אילן תמיר המתנדב כבר שנים ב"ידיד לחינוך" גם בגבעתיים. "אני מדריך ומלווה את אורי, והיום הוא ידגים את מה שלמד" ואז הוא מוסיף "מי שרוצה ללמוד על טייס, צריך לדעת להקשיב ולהיות מדויק".

ואורי מצטרף: "כבר מגיל קטן דבק בי החיידק לכל הקשור לתעופה. התקדמתי בזכות אותה שנה של העיסוק בשעורי התעופה בבית אקשטיין. משם, בעזרת המחשב הרחבתי את הידע בתחום".

הנער הגיע מוכן. הוא הביא את המחשב שלו וגם דאג למסך גדול. ואנחנו, המבוגרים ועשרת הילדים, היינו מרותקים למה שהילד הזה (כך בעיני) הראה לנו.

אומר את האמת, הייתי המומה. "הפישר" הזה, סליחה על הביטוי, הצליח לבדו לערוך את את כל זה? והוא כמו גדול הדגים והסביר את מה שראינו על המסך. את תא הטייס, המכשירים, השעונים ותפקידם, ראינו כיצד המטוס מתרומם, עושה חניות, פעלולים, ועוד ועוד, שעד כה חשבתי שזו מלאכתם רק של גדולים.

כמשקיפה, היה לי מאד מעניין לראות כיצד הילדים ישבו פעורי פה ושאלו שאלות. ילדה אחת שאלה שאלות ללא הרף ואפילו רשמה  במחברת.

בסיום, לא שכח אורי להודות על ההזדמנות שניתנה לו להתפתח. ואז איך לא? לספר על החלום שלו להתקבל לקורס טייס כשהזמן יגיע.

מבין שני תלמידים בוגרים, שעברו מסלול דומה, והיו אמורים להגיע למפגש, אחד כבר דייל, והוא הוזעק ברגע האחרון לתפקיד. ואילו השני, רון חפץ, הצליח להגיע רק לקראת הסוף ולכמה דקות. הוא כבר משרת בצבא קבע. במילים ספורות הוא סיפר כיצד מאהבה למטוסים הגיע לאותו עולם מדהים של טייס, והיום הוא טכנאי מטוסים בדרג הגבוה ביותר בחיל האויר.

וקצת על ביה"ס:

בית הספר, בית אקשטיין, התנהל בעבר בגבעתיים ברחוב פטאי. כיום הוא ממוקם בתוך מתחם הספארי ברמת גן ועובד בשיתוף פעולה מלא עם צוות הספארי ואגף משרד החינוך. כיום לומדים שם כ 140 תלמידים בכתות ו'-ט', כשבכל כיתה עד 14 תלמידים בממוצע. הילדים הם כאמור, בעלי לקויות למידה, עם זאת הם בעלי אינטליגנציה תקינה שיכולים להגיע לתעודת בגרות. תוכנית הלימודים בביה"ס נגזרת מתוך תוכנית הלימודים הכוללת של משרד החינוך, כולל מקצועות ליבה כגון שפה, מדעים, זואולוגיה ועוד. 
ביה"ס הינו בית ספר על אזורי, הכולל את ר"ג, גבעתיים, קריית אונו, רמת אפעל ועוד, והוא בפיקוח משרד החינוך.