הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

מה מייחד את בתי הספר המצליחים במיוחד בשילוב המתנדבים

ממצאים ראשונים ממחקרה של ד"ר עירית דיאמנט

עשרים בתי ספר ברחבי הארץ הומלצו על ידי רכזות ״ידיד לחינוך״ כמצליחים במיוחד בשילוב ובהפעלה של מתנדבי העמותה. אלה בתי ספר בהם התרומה לקהילה ויצירת קשר הדוק עימה נמצאים במקום גבוה בסולם הערכים שלהם. אותם בתי ספר גם מעניקים חשיבות ליצירת מרחב של הזדמנויות למיצוי עצמי לכל תלמיד. מוריהם חשים כי המתנדבים מסייעים לבית הספר במימוש ערכים אלו הלכה למעשה. "כחלק מתפיסת בית הספר, לחינוך לערכים, חשוב לנו להפגיש את התלמידים עם המתנדבים כדוגמא לאזרחות טובה ולתרומה לקהילה". רכזות "ידיד לחינוך" מציינות לטובה את עבודתן המסורה של נשות הקשר בבתי ספר אלה, ותמיכתן של המנהלות בשילוב המתנדבים.

מתוך ממצאים בסיסיים של מחקר אותו עורכת דר' עירית דיאמנט, מציינות מנהלות בתי הספר ונשות הקשר שלהם עם המתנדבים, כי האיכויות שמאפשרות למתנדבים לסייע במימוש ערכי בית הספר הן: ניסיון חיים עשיר, תוכן וידע ונכונות להעניק מן הטוב שבהם לתלמידים, למורים, לבית הספר ולמערכת החינוך.

אותם בתי הספר מאמינים ביכולתם של המתנדבים ליצור מגע אישי ולעבוד באפקטיביות עם תלמידים בודדים וקבוצות קטנות, ובדרך זו להשיג שתי מטרות במקביל, האחת, שיפור מצבם הכללי (רגשי, לימודי וחברתי) של התלמידים, איתם הם עובדים, והשנייה, הקלה על המורה בניהול הכיתה וביצירת אקלים למידה מיטבי. במקומות מסויימים המתנדבים יוזמים קבוצות העשרה בתחומי הידע שלהם, וכך מאפשרים לתלמידים העצמה ופיתוח תחושת מסוגלות ודימוי עצמי חיובי על ידי התנסויות חיוביות בבית הספר, והזדמנויות להבלטת חוזקותיהם.

"נוכחות מתנדב תומך הוראה בכיתה עוזרת לתת תשומת לב לכמה שיותר תלמידים בעת השיעור.....(נוכחות המתנדב) מקדמת את הכיתה בגיבוש חברתי, משמעת, הישגים בלימודים...."

...."אנשי בתי הספר, ובמרכזם אשת הקשר והמנהלת, מקבלים את המתנדבים בחום, תוך מתן הכרה והוקרה ובמקביל דואגים גם לארגון ולוגיסטיקה של הימצאותם בבית הספר ועשייתם הפדגוגית על מנת ליצור עבורם, במשך כל תקופת התנדבותם, סביבת עבודה נוחה. נבנות דרכי תקשורת ברורות על מנת לעדכן את המתנדבים בכל שינוי וחידוש.

"יש נראות רבה למתנדבים....בפרסומים, בית הספר מפרסם את היות המתנדבים בו, תרומת המתנדבים מופיעה בתכנית העבודה של בית הספר לפיקוח, במידעון, ביום המעשים הטובים, ובפרסומים נוספים של בית הספר"