הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

"מחזון להגשמה" – מתנדבי חיפה מטיילים

מאת: מאירה ענבל

הטיול שנערך בראשית מאי, היה ברוח התקופה - 70 שנים למדינת ישראל.

פתחנו את הטיול בגן הנדיב אדמונד דה רוטשילד, שראה וחזה את הפוטנציאל של האזור -  "זכרון יעקב", ועל כן מצא לנכון להשקיע ולפתח את המקום. לימים הפך המקום למושבה משגשגת עם גן מרהיב על שם הברון.

התחלנו את היום בארוחת בוקר, שתייה חמה ועוגיות טעימות לחיך שהמרכזות אהובה,חנה והמתנדבת רחל עייני דאגו לאפות עבורנו. היה זה פינוק אמיתי, ועל כך אנו מודים להן.

גן "רמת הנדיב" בו ביקרנו, הינו פארק טבע צבעוני מטופח ויפה, המציע למבקרים מגוון אפשרויות של בילוי והנאה. שבילי טיול מעגליים, המותאמים לרמות קושי שונות, מסומנים בשטח. השבילים עוברים בנוף ים-תיכוני, ולאורכם תצפיות נוף מרהיבות. בגן צפינו בסרטון שסיפר לנו אודות משפחת רוטשילד ותרומתה הרבה ליישוב א"י. כמו כן בקרנו באחוזת הקבר המשפחתית.

מהגן המרהיב ביופיו פנינו לחוות חפציבה.

חוות חפציבה הייתה חווה חקלאית, שפעלה משנת 1906 ועד לפירוקה בשנת 1929 בסמוך לשכונת חפציבה שבחדרה, על הגדה הדרומית של נחל חדרה. ממערב לה עובר כביש 2 ומעברו שוכנים תחנת הכח "אורות רבין " ופארק נחל חדרה. כיום השטח הוא בבעלותה של "חברת החשמל לישראל," ששחזרה את החווה. המקום מכיל את מרכז ההדרכה הארצי של החברה, על שם יורם אוברקוביץ, מוזיאון לתולדות שאיבת המים בארץ ישראל ופארק פתוח.

סיימנו את הביקור בקיבוץ "עין שמר".

עֵין שֶׁמֶר הוא קיבוץ סמוך לפרדס חנה – כרכור, השייך למועצה אזורית מנשה.

ניסיונות התיישבות במקום נעשו ב-1913 ומ-1921 ואילך. ב-1927 הוקם היישוב על אדמות קק"ל. מייסדי הקיבוץ היו קבוצת "עין גנים", חניכי השומר הצעיר מפולין. "עין שמר" הוא אחד מארבעת הקיבוצים שהקימו את תנועת הקיבוץ הארצי.

במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט סבל הקיבוץ מהתקפות ירי ומהתנכלויות. ב-28 באפריל 1938 נרצחו שני חברים בהתקפה על הקיבוץ. באפריל 1953 הוצאו מהקיבוץ 21 חברים אשר הזדהו עם משה סנה ומק"י.

שם היישוב יכול להתפרש מצד אחד כרמז לתנועת השומר הצעיר ומצד שני ניתן להתייחס לכך שהיישוב נקרא על שמו של שמר, שממנו קנה עמרי המלך את שטח העיר שומרון.

בקיבוץ קיים מוזיאון לתולדות ההתיישבות ובמסגרתו מצויה "החצר הישנה" - בה גרו מייסדי המקום.

בשנותיו הראשונות התבסס הקיבוץ כלכלית בעיקר על ענפים חקלאיים. בשנת 1959 פותח זן של תפוח בשם "ענה" על ידי חבר הקיבוץ,אבא שטיין.

במוזיאון שמענו על ראשית ההתיישבות בקיבוץ. המוזיאון ממוקם בחדר האוכל הישן של הקיבוץ, בין חומות האבן המקוריות. במקום ניתן לראות שחזורים מדויקים של החצר המקורית, בית האבן, צריף המגורים, סככת כלים חקלאיים, מגדל המים, באר מים וחדר האוכל המקורי.

קינחנו בארוחת צהריים במסעדת "צ'רלי".

 

אנו מודים מאד למרכזות חנה אבירם ואהובה שרון על הטיול המהנה והמלמד ולסילבי בנירי מהמחלקה לחינוך ערכי בעיריית חיפה, על הדאגה שהכל יתקיים ויתנהל כשורה.

לתמונות מהטיול הקליקו כאן