הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

הספרנים המתנדבים ב"ידיד לחינוך" לקראת התמקצעות

מאתיים ממתנדבי "ידיד לחינוך" בישובים השונים עובדים בספריות בתי הספר היסודיים במגוון תפקידים, ביניהם קיטלוג ספרים, החלפה, ופעולות העשרה שונות. "ידיד לחינוך" רואה במתנדבים מקור חשוב להשתתפותם בעבודה החינוכית והיותם לעזר למורים ולמחנכים בבתי הספר. מדובר למשל, בקיומה של שעת ספרייה במערכת, בהכוונת התלמידים לקריאת ספרים, ובהתמצאות והורדה של חומרים מהרשת. חלקם נוטלים גם חלק בפרוייקט מצעד הספרים במטרה להביא לחווית קריאה.

נכון להיום, אין תקנים לספרנים בספריות בתי הספר היסודיים, ולכן ברוב בתי הספר הספריות מושבתות או פועלות בצורה חלקית מאוד.

די ברור כי המתנדבים יכולים להגיש כאן סיוע רב ולעזור למערכת החינוך.

מתוך רצון להפוך את המתנדבים בספריות למקצועיים יותר, נבנה והתפתח במהלך שנת הלימודים תשע"ה קשר טוב ושיתופי פעולה עם מנהלת אגף הספריות במשרד החינוך, הגברת שושי שלומי ואף התקיימו שני ימי עיון למתנדבים ספרנים בספריית בית אריאלה, הספרייה המרכזית של תל אביב.

בכנס השתתפו מרים פוזנר, מנהלת מחלקת הספריות בעיריית תל אביב – יפו, שושי שלומי מנהלת מדור הספריות במשרד החינוך, וטלי חזיזה – מדריכה בתחום הספריות.

 שושי שלומי, הפועלת בשותפות מלאה עם קרן גוטסמן, התורמת לבניית ספריות (250 ספריות קיימות היום ומתוכננות עוד 50 ספריות), מעונינת לקדם את הנושא בבתי הספר ולשם כך מוכנה להעמיד לרשות "ידיד לחינוך" שעות הדרכה של מדריכות האגף ולצרף מתנדבים להכשרות ספרנים. בקרן גוטסמן התקבלה החלטה עקרונית, הנותנת עדיפות לפתיחה ולפיתוח ספריות בהן פועלים מתנדבי "ידיד לחינוך".

היוזמה מדברת על כך שבישובי הפעילות של "ידיד לחינוך" יופעלו ספריות בתי הספר בעזרת מתנדבים שיקבלו הכשרה בתחום, כי התפיסה הרווחת היום היא לראות בספריה מרכז משאבים בית ספרי ולא רק מקום להחלפת ספרים. מתן מענה לצרכי בתי הספר יאפשר הרחבת היריעה לפעילות מתנדבים מגוונת וענפה יותר.

כדאי להזכיר כי ב"ידיד לחינוך" פועל כבר זמן רב מיזם נוסף: "קריאה בהנאה" שהחל בשותפות עם משרד החינוך, ועיקרו קריאה בזמנים קבועים בתוך מערכת השעות לקבוצות קטנות של ילדים, מתוך הנחה ש"קריאה בהנאה" תוביל להנעת תלמידים לקריאה. קרוב לודאי שאפשר יהיה לשלב בין המיזמים וניתן יהיה להרחיב את הפעילות בספריות על ידי המתנדבים שהוכשרו ל"קריאה בהנאה", דבר שיעצים את היותן מרכז משאבים בית ספרי.

לא פחות חשוב מכך: תהיה כאן פתיחת צוהר לגימלאים מתנדבים שעולם הספר מדבר אליהם והם רוצים לעבוד בו עם הילדים יותר מאשר בתחומים אחרים. התחום והמרחב החדשים והנוספים הללו להתנדבות, יכולים להרחיב את מספר המתנדבים ומגוונם, וליצר מענה לביה"ס בתחום כל כך חשוב.

את מיזם הספריות ברמה הארצית מובילה המתנדבת יפה דואק.