הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

יצא לדרך מיזם "ידיד לעולה" – המשותף לעמותת "ידיד לחינוך" ולאגף לקליטת תלמידים עולים במשרד החינוך

"ידיד לעולה" היא תכנית ייחודית לקליטת תלמידים עולים, פרי שיתוף פעולה בין עמותת "ידיד לחינוך", המפעילה גמלאים מתנדבים במערכת החינוך, לבין האגף לקליטת תלמידים עולים במשרד החינוך.

המיזם מחבר בין גמלאי מתנדב ב"ידיד לחינוך" דובר שפת האם של התלמיד ובין התלמיד במהלך יום הלימודים בבית הספר, וזאת כחלק מהתהליך שעובר התלמיד ברכישת השפה העברית.

בחודש יוני נערך כנס פתיחה ארצי למיזם בבית התפוצות בתל אביב. אולם הכנסים וההרצאות היה מלא מפה לפה באנשי משרד החינוך, בעלי תפקידים, רכזים ומתנדבים מ"ידיד לחינוך".

במרכז הכנס עמד רעיון טיפוח הזהות האישית של כל תלמיד, תוך מתן מקום לשונות של כל אחד, יחד עם זה צויין כי אנחנו היום מדינה רבת תרבויות, המחפשת את זהותה ולכן יש לפעול גם לשילוב.

בסרטונים שהוקרנו לנוכחים, הציגו את עצמם בחינניות תלמידים עולים חדשים מבתי הספר בישובים שנבחרו לפיילוט וגם חמישה עשר מתנדבים מ"ידיד לחינוך", דוברי השפות בהן מדברים התלמידים העולים. הסרטונים נתנו הצצה לנפשות הפועלות והכניסו את המשתתפים לאווירת המיזם.

הרעיון למיזם עלה מצרכי השטח. לאורך כל השנה עולות משפחות יהודיות ארצה עם ילדים שאינם דוברי עברית ממגוון גדול של מדינות ושפות. ילד בגיל בית ספר ימצא עצמו עם עלייתו ארצה מיד בתוך כיתה גם אם אינו דובר עברית. הילד אמנם יתחיל לקבל שעות אולפן להקניית השפה במקביל ללימודים אך עדיין חוויית הקליטה היא עוצמתית ומאופיינת בבדידות רבה. המיזם מבקש אפוא לרכך את שהותו של התלמיד בבית הספר ולסייע בידו להתמודד עם המציאות והתרבות החדשה.

הגמלאים המתנדבים מביאים עמם פסיפס מגוון ועשיר של שפות זרות, ובכך מספקים מענה למגוון הרחב של התלמידים העולים מכל התפוצות. ובעיקר, יש להם מקום חשוב בחיזוק הכוחות הפנימיים והביטחון העצמי של הילדים העולים. חלקם של המתנדבים היו בעצמם בעברם עולים חדשים והם יכולים להבין היטב את הקשיים ולהוות דמות לחיקוי ולהזדהות – אותה דמות של מבוגר שלא תמיד קיימת עבור הילד העולה בגלל הקשיים הרבים של המבוגרים בני משפחתם.

מתנדבי "ידיד לחינוך", מצדם, יפעלו לזהות את נקודות החוזק, לפתח מסוגלות עצמית אצל התלמידים העולים ולרכך עבורם את המעבר, והכל תוך קבלת הדרכה וליווי מקצועי מהאגף לתלמידים עולים במשרד החינוך ומעמותת "ידיד לחינוך".

מההכשרות שכבר החלו להתקיים, עולה, כי המשימה הזו פוגשת את המתנדבים במקום מאוד מרגש והם מתמסרים לחלוטין לאתגר.

בתור התחלה, נבחרו כפיילוט למיזם 6 רשויות מתוך 35 הרשויות בהן פועלת עמותת "ידיד לחינוך". הרשויות בהן יפעל המיזם הן: נתניה, פתח תקווה, נס ציונה, נצרת עילית, גבעתיים ועפולה.

את המיזם ב"ידיד לחינוך" מובילה רעיה יעקב ברמה הארצית. בשנה הבאה תיבחן התכנית ויוחלט אם להרחיבה למקומות יישוב נוספים.