הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

מיזמים מעניינים למען הגיל השלישי בהשתתפות חברי "ידיד לחינוך" בבאר שבע

מתנדבי "ידיד לחינוך" בבאר שבע נוטלים חלק במיזמים שונים הנערכים בעיר בנושא הגיל השלישי. "השתתפותנו במיזמים אלה הולכת ומתרחבת. הפכנו להיות גורם שמשתפים אותו כמאגר של כוחות בנושא. בכל המיזמים הללו, מזמינים קודם כל אותנו על מנת לשמוע ולשתף", אומר אריה ענבר, חבר "ידיד לחינוך" ומשתתף פעיל וגם תורם מעצותיו ודעותיו בנושא. אריה מרבה לדבר במפגשים הללו על חיבור בין-דורי בין המבוגרים לצעירים. בצד החשיבה והעשייה למען הדור המבוגר, צריך לזכור, הוא מוסיף, שגם אנחנו עם ניסיון החיים שלנו יכולים וצריכים לתרום את חלקנו. הגופים המובילים את המיזמים בנושא הגיל המבוגר הם מרכז CDI  שבפארק ההייטק בעיר, עיריית באר שבע ואוניברסיטת בן גוריון.

בכתבות קודמות דיווחנו על תכנית מס"ע (מצויינות, סטרטאפ, ערכים), הנערכת זו השנה השנייה עם ביה"ס טוביהו, שמטרתו להפגיש את התלמידים עם אתגרי הגיל השלישי. השנה התקיים האקתון נוסף בו השתתפו מתנדבי "ידיד לחינוך" יחד עם התלמידים. בתום הרצאה וסיור שנערכו במקום, נערכו דיונים בקבוצות, המורכבות מתלמידים ומתנדבים. התלמידים הנחו והובילו את הפעילות, במהלכה הועלו רעיונות לגבי אתגרי הגיל השלישי.

בתמונה מימין:
מתנדבי ידיד לחינוך עם תלמידי ביה"ס טוביהו בהאקטון השנה

האווירה בכל הקבוצות הייתה נעימה עם סיעור מוחין ושיתוף פעולה.  "התמוגגתי מהלהט בעיני התלמידים והמתנדבים, מספרת יפה חכמון, מתנדבת "ידיד לחינוך": "התלמידים הפגינו ידע רב שהולך ומצטבר תוך כדי העשייה. הם תארו והסבירו מהי מטרתם ולמה הם שואפים. לדבריהם, הם ערכו מחקר ממנו עולה, כי קשישים רבים סובלים למשל מנפילות. מטרתם, אמרו התלמידים, לצמצם עד כמה שניתן את הנפילות האלה. "החזון שלנו להיות חברה ערכית מוסרית השואפת להביא לרווחת הקשיש, להקל עליו, ולהנעים את ימיו.  ראיתי מולי שגרירים של כבוד לעתיד. הרעיונות שהועלו נאספו ובפגישות הבאות יצביעו ויגיעו להחלטה באשר לרעיון הנבחר. מרגע בחירת הרעיון יפעלו למען יישומו והשקתו".

מיזם חדש השנה, הופעל בכיתה יא׳ בביה"ס ״מקיף רגר״, שגם אליו הוזמנו מתנדבים מ"ידיד לחינוך". המיזם כרגע הוא חד פעמי והוא התקיים לרגל פרויקט גמר של התלמידים, שרצו לשמוע ולהבין את אתגרי הגיל השלישי. במפגש העלו מתנדבי העמותה בעיות שונות בהם הם נתקלים בחיי היומיום כגון שכחה של מפתח שאינכם זוכרים היכן הנחתם אותו, גז דולק שהשארתם בצאתכם מהבית, מספרי טלפון של הקרובים אליכם ועוד. הועלו גם בעיות של שימוש בטלפון הנייד, חוסר ידע בסיסי בשימוש במחשב, בדידות כואבת, וחברים שכבר אינם ועוד. המשתתפים מקווים לראות תוצרים ותוצאות בעקבות המפגש.

המיזם השלישי אליו הוזמנו מאה מתנדבים מעמותות שונות, עשרים וחמישה מהם של "ידיד לחינוך", נקרא: I dream. והוא בשיתוף עם עיריית באר שבע. מטרתו להסתכל אחרת על קבלה ונתינה ושילוב בני הגיל השלישי בקהילה. בין השאר מתכוון הפרויקט להדדיות עליה דיבר אריה. למשל, ביו מבוגר שיעזור לתלמיד או לסטודנט בתחום הידע שהוא בקי בו והתלמיד יעזור לו למשל ברכישת כישורים דיגיטליים – ידע וניסיון מצד אחד מול חדשנות מהצד השני, והוא מתנהל באמצעות אפליקציה, המחברת את כל ארגוני המתנדבים שבני הגיל השלישי יכולים לקחת בהם חלק. בנוסף, יש שם גם מאגר של הטבות ונקודות הוקרה, שהמתנדבים יכולים לנצל. מספרת חנה חדד, רכזת "ידיד לחינוך" בבאר שבע: האפליקציה מאפשרת למשל, לחתום בכל שעה בה אתם מתחילים את ההתנדבות ובכל שעה שאתם מסיימים אותה ולצבור נקודות, המאפשרות תגמולים מסוגים שונים כמו הצגה או מופע תרבות אחר, כניסה לבריכה וכדומה – הכל מיועד כמובן, לבני הגיל השלישי". חנה מספרת שהיא מינתה רכזת לאפליקציה של I dream העוקבת אחר המתרחש בנושא בין מתנדביה.