הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

מפגש מלא תוכן למתנדבים בפתח תקוה

מאת: אבי הררי

המפגש נערך בתחילת פברואר והתחיל על פי המסורת בפינה שלי כרכז  הישובי,  בו אני נוהג להקריא סיפור בתחילת כל מפגש, כפתיחה לדיון.

הסיפור, "סלחתי" מספר על שני חברי ילדות  שניתקו את הקשר ביניהם כתוצאה ממריבה פעוטה.

שניהם השתוקקו  לחזור לימים הטובים בהם שררה ביניהם חברות נפש, אבל לאף אחד מהם לא היה האומץ לעשות את הצעד הראשון  כדי להתפייס. לבסוף נטל אחד מהם את היוזמה והגיע לבית חברו כדי לפייס אותו.

למרבה ההפתעה הדלת נפתחה ע"י רעייתו של החבר, שהודיעה לו בעצב  כי חברו הטוב נפטר ובצוואתו השאיר לו פתק עליו כתוב: "סלחתי לך, לשווא המתנתי שנים רבות  שאתה תהיה הראשון לבוא ולהתנצל".

הדיון שנערך בעקבות הסיפור היה על הקושי לבקש סליחה. מספר מתנדבים שיתפו את הקבוצה בחוויות דומות,

מדוע אנחנו משאירים מעגלים פתוחים.

בהמשך דיבר עמית איזנברג,  מנהל  מחלקת  המתנדבים על התגייסות במצב חרום ועל הדרכת אוכלוסייה לשעת חירום.  שגרת חיים גם במצבי חירום, הינה קריטית, אמר, לשמירה על החוסן האישי, המשפחתי והקהילתי. החוסן מאפשר לאזרח לצלוח ביתר קלות את מצב החירום ולמדינה להמשיך בפעולותיה על מנת להביא לרגיעה, כתוצאה ממלחמה או מאסון טבע. ניסיון העבר בארץ ובעולם, מלמד שהפעלת מתנדבים בשעת חירום מאפשרת שמירה על שגרת חירום וצליחתו באופן טוב יותר.

 לאור זאת, אגף הביטחון בעיריית פתח תקווה פועל לגיבוש רשימת מתנדבים, אשר יסייעו במשימות הנדרשות בזמנים כאלה,  הכוללות קליטת אוכלוסייה מפונה, חלוקת מזון ותרופות לנזקקים וטיפול בילדי עובדי כוחות הביטחון כאשר הלימודים במוסדות החינוך מושבתים. שיבוץ המתנדבים יהיה  בהתאם לכישורי המתנדב ובקשתו ובהתחשב במקום מגוריו. התנדבות זו הינה לטובת הקהילה והצלחתה הינה בסיס איתן לשרידותה הפיזית והנפשית בשעת חירום.

"יצאת נחמד" -  עמותה לקידום הנחמדות, הייתה הבאה בתור במפגש שערכנו, הציג אותה רן עדיני, אחד ממיסדיה.

לפני כשש שנים יצא רן ליום סידורים וחזר ממנו בשן ועין. הפקידה בבנק ובמשרד הרישוי, האנשים בסופר ובבריכה – כולם היו עצבניים ואנטיפתים בצורה בלתי רגילה, דבר שכמובן השפיע גם על מצב הרוח האישי של רן עצמו. בסופו של אותו יום ישב רן עם חברו לשיחת חולין, והגיעו למסקנה שאנשים בארץ פשוט לא נחמדים, וצריך לעשות איזה יום נחמדות כדי להזכיר להם שאפשר גם אחרת

מטרת העמותה היא בעצם להעלות לדיון את נושא הנחמדות. מדובר בהגינות, סובלנות, התחשבות, ועוד מצוות דומות שבין אדם לחברו. במשך שש השנים האחרונות הם הסתובבו בארץ בין בתי ספר, קייטנות, יחידות צבאיות ומספר חוגי בית למבוגרים.

בחלק האחרון של המפגש הירצה המתנדב אלכס קצקו, על "תוכנית  הלווינות בישראל", על השימוש  בלוויינים בעולם, לווייני תצפית צבאיים, אזרחיים ולווייני תקשורת.

אלכס הוא בוגר הטכניון, בעל תואר ראשון בהנדסת חשמל, ותואר שני בהנדסת מערכות.

עבד ארבעים ואחת שנה בתע"א בפיתוח מערכות בקרה למטוסים והקמת התשתית ללווינים בישראל.

תפקידו האחרון: סגן מנהל מפעל החלל בתע"א.

אלכס מתנדב שלוש עשרה שעות בשבוע בבי"ס יסודי, בחט"ב ובתיכון.