הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

מתייחסים לגזענות ולדרכי התמודדות – מפגש למתנדבי קריית אונו, שוהם ויהוד

מאת: פנינה עינב

התכנסנו מתנדבי קרית אונו, שוהם ויהוד בבית הגמלאים בקיראון לשמיעת הרצאתה של ריקה שפרינצק בנושא בעייתי ועכשווי כל כך – הגזענות.

ריקה הקימה בזמנו את מגמת התקשורת והעיתונות בגימנסיה ״קציר״ בחולון, וכיום היא מרכזת את נושא התקשורת בעמותת ״ידיד לחינוך״ ותורמת מזמנה גם במזכירות הפדגוגית.

ריקה סיפרה כי "ידיד לחינוך" בחרה החל משנה זו לעסוק גם בנושא: פלורליזם, גזענות, ותופעות של חוסר סובלנות בחברה שלנו ובעולם כולו כיום.

״כולנו מחנכים, ויש לנו אמירה לגבי מה שקורה״, אמרה ריקה. ״אנחנו עצמנו משמשים דוגמא אישית לילדים״, וסיכמה  ״ההומניזם – עליו לשמש כמורה הדרך שלנו״.

ילדים אינם נולדים גזענים והם משחקים עם כל ילד השונה מהם ללא קושי. הגזענות באה מהבית, מהחברה, מהאמירות ברחוב.

ריקה קראה מתוך סקר שערך ערוץ ״מאקו״ בשאלה: "האם נתקלת בהתנהגות גזענית?". כמובן שהסקטור הערבי, ואחריו האתיופים, הקהילה ההומולסבית ועוד ועוד סובלים קשות מתופעות גזעניות.
היא סיפרה על אחת מתלמידותיה לשעבר, עולה חדשה מרוסיה שהחליטה להילחם בתופעה ושלחה מכתב ל- 120 חברי הכנסת בו היא תארה את העלבונות שספגו  היא וחבריה העולים מרוסיה  וביקשה מהם לטפל בבעיה. תלמידה אחרת ממוצא אתיופי, החליטה לעבור בכתות ולהסביר איך נראים חייהם של המהגרים האתיופים בארץ.

ריקה הזכירה לנו את ברכת הקידוש הנאמרת בכל חג יהודי, ובה אנו מזכירים לעצמנו את יציאת מצרים ״כי גר היית בארץ מצרים״ – תזכורת כי עלינו להזהר ביחסנו  לגר ולשונה מאתנו ולהתייחס אליהם בכבוד. לכבד פרושו להקשיב, להתיחס, להתידד ואחר כך אולי אפילו תבוא האהבה.

לסיום צפינו בקטע מהסרט  ״כחולי העיניים״, המתעד ניסוי שערכה מורה אמריקנית- ניסוי שהעמיד את משתתפיו במקומם של הסובלים מגזענות לשעות אחדות. "אתם, שכעסתם על היחס כלפיכם, ידעתם שבסוף היום זה יסתיים, האם חשבתם על אלה שסובלים כך כל חייהם? הניסוי הציב מול העיניים דעות קדומות וגזענות שבאה ממקום של פחד וחוסר ידיעה.

לסיכום ציטטה ריקה מתוך הסרט: ״כשאנחנו עדים למעשה עוול ולא עושים דבר, זה כאילו שאנו עצמנו משתפים פעולה עם אותו עוול״. היא הבטיחה להוסיף סדנא בה נתרגל כיצד אנו מתנהגים מול תופעות של גזענות בבית הספר עם הילדים.

בדרך החוצה קיבלו המתנדבים שקית ממתקים – משלוח מנות לכבוד חג הפורים – ביוזמתן של רכזות הישובים.