הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

מתנדבי ידיד לחינוך בגבעתיים מסיירים בנמל אשדוד

לקראת יום העצמאות ה- 53 של מדינת ישראל, יצאו מתנדבי ידיד לחינוך בגבעתיים לטיול בארץ. בטיול השתתפו מתנדבי "ידיד לחינוך" ומתנדבי "סב/תא גן".

מארגני המסלול, יונה זילברמן רכזת ידיד לחינוך, זיוה אופיר, רכזת סב/סבתא גן, וקארין עמיאל רכזת המתנדבים במחלקת הרווחה בעירייה, שילבו במסלול אתרי מורשת 

 

קרב בעלי אקטואליה עכשווית, שיש בהם העשרה ומידע על הארץ, על הנעשה בה והיכרות עם יישוב שעד לא מכבר סבל מהפגזות מכיוון הרצועה.

 


פתחנו בסיור בגשר "עד הלום" שבאשדוד, ולצלילי שיר "הרעות" נכנסנו לאווירה המיוחדת. למדנו על משמעות השם, על הנופלים, על עובדות ועל מיתוסים. בביקורנו במקום היינו עדים לקבוצות רבות של תלמידים שבאו לפקוד את המקום.

גולת הכותרת בסיור הייתה סיור מודרך במרכז המבקרים שבנמל אשדוד.
צפינו בסרט פנורמי קצר,ממחיש ומרגש, על  התפתחות הנמל מראשיתו ועד ימים אלה. את סיפור הסרט  שמענו מפי צלם, אוהב ים וצילום, בן לסוורים מסלוניקי( הכל נשאר במשפחה!?). וכך למדנו שנמל אשדוד הוא הגדול בנמלי הארץ ופעיל 24 שעות ביממה, מלבד בשבתות.
למדנו שאשדוד נוסדה סביב הנמל ותוך שלש שנים מאז הקמתו  הוכרזה כעיר. עולים רבים שהגיעו באותה תקופה ארצה, השתכנו בה ומצאו בנמל את פרנסתם. כמובן שמאז קרו דברים. היום הכל אחרת, הכל ממוחשב - החל משער הכניסה לנמל, כלים מתוחכמים המופעלים באניות אם לפריקה ואם לטעינה.

בסיור התבשרנו, שביום הביקור שלנו נירשם המבקר המאה אלף במרכז.

כמה מספרים: הנמל מלאכותי, ולכן לא הייתה זו מלאכה קלה לבנות אותו. החל מ- 1961 ועד 1965 נעשו ההכנות להקמתו. כבר  ביום הפתיחה "הוצנחו" מתוך אניה שוודית 1600טון סוכר ארוזים בשקים. כמה מתוק!
ב-1975  נפתח רציף המכולות הראשון שהיה גדול ויעיל יותר ויעיל. באותה שנה הגיעה לנמל אניית הנוסעים הראשונה "קווין אליזבט" ובה מחשובי המדינה.
הפעילות בנמל מהווה 60%  אחוז יבוא ו- 40% יצוא.
הנמל מיבא 95% אחוז ממוצרי הצריכה בארץ המגיעים לרב מאירופה, (מטען כללי  וגם תיירים).

אין ספק,  לנמל אשדוד יש חלק נכבד לצמיחה הכלכלית בארץ. לראות את כל זה, ולהבין ולו במעט, את הגודל, את העצמה... זה ממש מרחיב את הלב.
נמל אשדוד הוא נמל מוביל באגן המזרחי של הים התיכון. יש לנו במה להתגאות.!


כתבה: שושנה רשף , אפריל 2013