הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

נציגי פדרציית קנזס, המקיימת קשר הדוק עם "ידיד לחינוך" מבקרים בביה"ס "בן צבי" ברמלה

"ראינו את הכימיה בין התלמידה למתנדבת, במבטים, בחיבוק"

מאת: מירי דקל

מיד בכניסה לבי"ס "בן צבי" ברמלה, הנך חש באווירה המיוחדת השוררת במקום. את פניך מקבל מאבטח שתוך קבלת אורחים ובדיקתם מושך במכחולו על גבי עצמים שונים, צובע ומצייר ועל פניו נסוך חיוך שמדביק אותך, המבקר, בתחושה נעימה. ביה"ס, מבין הותיקים בעיר, בנוי כמו כפר בתוך חורשת עצים: ביתנים נפרדים ובהם תלמידים עפ"י שכבות הלימוד השונות – ביתן ל:א-ב, ביתן ל:ג-ד וביתן ל: ה-ו. סביבות הלמידה המשותפות מטופחות ומזמינות את יושביהן ללמידה.

למקום המזמין הזה הגיעה משלחת הפדרציה של קנזס: ד"ר הלין לוטמן מנכ"לית הפדרציה, בעלה מר פרנק לוטמן, מר ג'ון אייזנברג יו"ר הפדרציה היוצא, מר ארב רובינסון תורם משמעותי לפדרציה וגב' חנה סולץ נציגת הפדרציה בישראל. אכן, חבורה מכובדת, המקיימת קשר הדוק עם עמותת "ידיד לחינוך" ונרתמת לסיוע.

את הביקור הובילו מנהלת ביה"ס אביבית אלקיים זיו, ויפעת שמאי רכזת חינוך חברתי ואשת הקשר. בחדר המנהלת הוצג בפנינו חזון ביה"ס. דברי המנהלת "מתובלים" באמירות רגשיות. ניכרת אהבה רבה בדבריה לצוות החינוכי ולתלמידים. מאוחר יותר, בסיור, נצפה יישום מלא של הדברים. המנהלת והרכזת תיארו את עבודת מתנדבות "ידיד לחינוך" והעלו על נס את תרומתן לתלמידים. חשוב מאד לציין את יחס הצוות למתנדבות ואת מקומן בחדר המורים. המנהלת הדגישה את יזמת ביה"ס לגיבוש קבוצת המתנדבות על מנת להעלות את תחושת שייכותן למוסד, דבר, שמעלה את רמת המוטיבציה ושביעות הרצון.

בסיור צפינו בפעילות המתנדבות שבאה לידי ביטוי באופנים שונים:

את המתנדבת מרים זיו מצאנו על הדשא עם תלמידה. מרים אחזה בספר וכשהתקרבנו הפסיקה על מנת לאפשר לנו לשוחח עימה ועם התלמידה. האורחים התעניינו בתלמידה, בפעילות ובהסבר לעבודה הפרטנית איתה. הילדה, נבוכה מאד, התביישה לשתף פעולה. מרים הציגה בפנינו את הספר, ומתוכנו ניתן להבין שמדובר בסיוע רגשי. כשהתרחקנו, ראינו את הכימיה בין התלמידה למתנדבת, במבטים, בחיבוק.

במרחב הלמידה של כתות א-ב פגשנו את המתנדבת ציפי קסלסי עם קבוצת תלמידי כתה ב'. כולם עסקו בעבודה בחשבון. ציפי הסבירה לתלמידים וסייעה להם בפתרון התרגילים. כולם ציפו למוצא פיה. האורחים רכנו לעבר התלמידים, התעניינו בפעילות ושאלו אותם אם ציפי עוזרת להם. בתשובותיהם ניכר הקשר האמיץ שנוצר ביניהם במהלך הזמן.

נכנסנו לכתה א'. בתוך הכתה התנהל שיעור. התלמידים ישובים בקבוצות, היו עסוקים במשימות סביב שיריו של יהודה אטלס. ליד אחת הקבוצות מצאנו את המתנדבת אסתר רבנר. אסתר מתווכת ומסייעת לתלמידים לבצע את המשימות, תוך כדי נתינת מענה לצרכים המיוחדים והשונים של כל תלמיד בקבוצה.

סיכום הסיור נערך בחדר המנהלת יחד עם מר משה רביב יו"ר עמותת "ידיד לחינוך", גב' שלומית רוט נבון מנהלת מטה השפלה (גומא) ושרון כץ מנהלת שיווק ופיתוח משאבים. האורחים מקנזס הודו על קבלת הפנים החמה ועל המפגש המרגש. הודגש היישום המלא של חזון ביה"ס בעבודת הצוות ובפעילות המעשית. האורחים בקשו לשמוע על תרומת המתנדבות למוסד החינוכי. נציגות ביה"ס חזרו והדגישו את חשיבות התרומה מפעילות המתנדבות ואת כמיהתן להגדלת הקבוצה.

כשבוע לאחר הסיור הצטרפה לביה"ס מתנדבת חדשה ועוד היד נטויה, במיוחד בסיוע אנשים טובים מהפדרציה.