הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

סיום שנת הפעילות תשע"ט בחיפה

בסוף חודש מאי השתתפנו בטיול ומפגש סיכום השנה. יצאנו בשני אוטובוסים מבית אבא חושי ליעד לא ידוע. נאמר לנו כי מדובר בהפתעה. המדריכה מינה גלצר הקדימה ואמרה, כי המקום אליו נגיע הוא מיוחד ובוודאי ישאיר בנו רושם רב. ואכן כך היה. הגענו למקום שנקרא בית "אורי".

בית אורי שוכן בכפר המיועד לכ-120 ילדים, נערים ובוגרים - יהודיים וערבים, מגיל 6 עד גיל 55. הגישה של המקום היא אנתרופוסופית. עפ"י גישה זו, בכל אדם מוגבל טמונה אישיות בריאה, שניתן לתמוך בהתפתחותה ע"י מתן עזרה מתאימה, חום, אהבה וטיפול אישי וקבוצתי. הכפר הוא מסגרת לקהילה מרפאת, בה חברים גם המטופלים וגם המטפלים, השיטה מהווה מוקד בעל איכות של ריפוי לא רק למטופלים, כי אם לחברה כולה.
בכפר נמצאים אנשים הזקוקים לטיפול מיוחד. בנוסף לפיגור שכלי ותפקודי, אנשי בית אורי הם בעלי מגוון נכויות, ובכלל זה אוטיזם, שיתוק-מוחין, תסמונת דאון, היפראקטיביות, ליקויי שמיעה וראייה והפרעות בהתנהגות. מרביתם דיירים במקום, וחלקם תלמידי בית-ספר ובוגרים אקסטרניים, המגיעים מידי בוקר ללימודים בבית-הספר לפעילות בסדנאות ולפעילויות פנאי ותרפיה, שלאחריהן הם שבים אחה"צ לבתיהם. עבור האקסטרנים מוצע גם שירות נופשון, שבמסגרתו הם יכולים ללון במקום לתקופה מוגבלת, על מנת לאפשר למשפחות להתפנות למספר ימים מהטיפול הפיזי בילדיהם. הנופשון הוא מענה קצר מועד בעת חופשה מתוכננת, או לצורך אחר, וניתן לנצלו גם בימים בודדים.

חווינו חוויה יוצאת דופן של שיעור מוסיקה עם החוסים בכפר - שעור מוסיקה בו אנחנו ניגנו ושרנו עם כל קבוצת המשתתפים. היה מרגש ונוגע ללב.

למעוניינים לדעת יותר על בית אורי הקליקו כאן

מבית אורי נסענו לקיבוץ מרחביה, שם שמענו מעט אודות ההיסטוריה של ארצנו, הקשורה במקום. ביקרנו בביתה של גולדה מאיר בצעירותה שלימים הייתה לראש הממשלה ושמענו על מנהיגים נוספים שעשו את תחילת דרכם בקיבוץ מרחביה. למדנו על רעיון הקואופרציה של פרנץ אופנהיימר. שהיום נקרא הפרטה ועוד....

לפרטים נוספים אודות הקיבוץ, הקליקו כאן.

אכלנו את ארוחת הצהריים הדשנה והטעימה בבית המלון "גולדן קראון" שבנצרת, וקינחנו במופע מרהיב של מיכה ביטון, שבילדותו גר בשדרות, חי במשפחה קשת יום, ובדרך לא דרך הגיע להישגים המוסיקליים שלו היום בזכות אנשים שהאמינו בו ונתנו לו את הכוח לדבוק במטרתו. גלילה רון פדר התרשמה מקורות חייו וכתבה ספר עלילתי אודותיו שנקרא "אל עצמי". בספר, מיכה נקרא "ציון". לפרטים נוספים אודות מיכה ביטון הקליקו כאן

היה זה סיום יוצא דופן רגשית וחווייתית. נציגי "ידיד החינוך" הודו לנו על תרומתנו לעשייה החינוכית וחיזקו את ידינו. תודה מקרב לב לכל הגורמים שנותנים לנו הזדמנות לחוות חוויה עוצמתית שכזאת ומעודדים אותנו להמשיך בדרכנו...

תודה אישית ל....עמותת "ידיד לחינוך"

לאהובה שרון וחנה אבירם רכזות "ידיד לחינוך"                  
ולסילבי בנירי מהמחלקה לחינוך חברתי ערכי בעיריית חיפה

לתמונות מהטיול הקליקו כאן

 

מכתבו של אבי ענבל ליו"ר הכנסת בעקבות הסיור בבית אורי, ותשובתו של היועץ ליו"ר הכנסת

לכב' יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין.

אני חבר בעמותת "ידיד לחינוך", סניף חיפה. זו עמותת גימלאים מתנדבים (רובם מתחום החינוך וההוראה).

הבוקר, סיירנו ב"בית אורי", בגבעת המורה, עפולה.

המקום הוא סוג של "כפר" לילדים ובוגרים חוסים בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים ברמות שונות. סיירנו בסדנאות, עברנו יחדיו שיעור מוסיקה ועוד.

לאור מה שקורה בציבוריות שלנו בחודשים האחרונים, במיוחד בהתנהגות המועמדים לכנסת והח"כים המכהנים במערכת הבחירות האחרונה ולאחריה, אני מאד ממליץ לך לארגן סיור במקום ל כ ל חברי הכנסת ולו רק כדי "לנער" אותם קמעה על מנת לקבל קצת פרופורציות על החיים....

ויפה שעה אחת קודם. תודה ויום נעים.

                                         בברכה,

                                        אבי ענבל

 

מכתב התשובה:

לכבוד מר אבי ענבל,

שלום וברכה.

 

 פנייתך התקבלה בתודה בלשכת יושב-ראש הכנסת.

"בית אורי" הוא מקום מיוחד במינו שממלא בתקווה את כל מי שזוכה לבקר בו. הטיפול המסור וההשגחה הצמודה שמוענקים בו ביד רחבה, מבוססים על אמונה באדם, בכל אדם; "לכל אדם יש מקום תחת השמש", זוהי סיסמת המקום, שאכן נותן מקום אמיתי למעל מאה ילדים, בני נוער ומבוגרים בעלי מוגבלות שכלית והתפתחותית. אני בטוח שהביקור ב"בית אורי" הותיר בכולכם חותם בל יימחה, של אהבת אדם וערבות הדדית.

יושב-ראש הכנסת מקפיד לבקר במהלך השנה באתרים וביישובים רבים ברחבי הארץ, כולל מוסדות טיפוליים ומעונות מכל הסוגים. יתרה מזו: אחד מההישגים החשובים שהוביל יו"ר הכנסת בשנים האחרונות הוא ההנגשה המלאה של הכנסת לכל סוגי האוכלוסייה בישראל, עם מוגבלויות ובלי מוגבלויות. במסגרת הפרוייקט הזה נוספו בכנסת מעלונים, שלטים מותאמים וסימני ברייל, מכשירי עזר לבעלי לקויות ראייה ושמיעה, ומדריכי הכנסת השתלמו באופן מיוחד כדי להעניק את היחס האופטימלי למבקרים בעלי צרכים מיוחדים. המאמץ הזה נבע מתוך תחושת שליחות ערכית: יו"ר הכנסת מאמין שהכנסת היא ביתם האמיתי של כל איש ואיש בישראל, ללא יוצא מן הכלל, ולכולם צריך להיות נוח לבקר בה ולגלות בה ייצוג הולם לדעותיהם.

בנוגע להצעתך - הכנסת אינה מארגנת סיורים יזומים לכל חבריה, אלא כל ח"כ פועל ויוזם אירועים וביקורים לפי ראות עיניו. מסיבה זו חשוב שפנייתך תגיע באופן אישי לכל חברי הכנסת, כדי שתפנה את תשומת ליבם לפעילות החשובה המתקיימת ב"בית אורי".

אני מאחל לך ולכל חברי עמותת "ידיד לחינוך" בחיפה אריכות ימים מתוך נחת ובריאות טובה.

                                         בברכה,

                                       שלומי וריאט

                                   יועץ ליושב-ראש הכנסת.