הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

סמינר למנהיגים חברתיים – "ידיד לחינוך" - 2018

באווירה חמה וידידותית התקיים כמדי שנה, סמינר מרוכז בן יומיים של כל בעלי התפקידים ב"ידיד לחינוך", בהם רכזי הישובים, אנשי ומתנדבי המטה, המזכירות הפדגוגית והועד המנהל.


הרכזים החדשים הוצגו בסמינר.
מימין לשמאל:
שלי אושרי – נתניה, רותי סיגרון – קרית שמונה, עירית רימון – ת"א,
              עזרא מגד – פתח תקוה, יונית פוגל – מזכרת בתיה וקרית עקרון

בסמינר שנערך במלון ליאונרדו בחיפה, הועלו שני נושאים מרכזיים: מנהיגות חברתית וקהילתית והתחלות ופרידות בתהליכי קריירה.

נושא המנהיגות הוא רלוונטי ביותר לבעלי התפקידים בעמותה וביחוד לרכזי הישובים. ד"ר ברכה קליין דברה על מנהיגות בתפיסה קצת אחרת. מנהיגות לדעת המרצה, אינה היררכית, היא מייצגת את התייחסות האדם אל עצמו והיא דורשת השתנות מתמדת בטיפוס כלפי מעלה. מנהיגות אמיתית אינה שיפוטית, יש לה רק תפקיד אחד: חינוך תודעתי, כי התודעה בוראת מציאות. הרעיון הוא להרחיב את התודעה, לשאול, להיפתח, "להרחיב את חור המנעול", מנהיגות שמהווה השראה.
ד"ר אבי ציפרוני הביא פן אחר של המנהיגות: סגנונות ניהול שונים על פי פרופ' אדיג'ס, מומחה לניהול.

גם נושא ההתחלות והפרידות בתהליכי קריירה הוא רלוונטי למתנדבי "ידיד לחינוך", שחלקם כבר נפרדו בפעם השנייה בחייהם מתפקיד בעל משמעות וחלקם יעברו אותו ואין הדברים קלים. המרצה המרכזית בנושא הייתה חנה שדמי מנהלת האגף של השירות הפסיכולוגי ייעוצי במשרד החינוך.
לאנשים שונים יש סגנונות שונים להתמודדות אמרה שדמי. עלינו לזהות ולהכיר את הסגנון שלנו וללמוד להרחיב לעוד סגנונות.

בנושאים שנדונו, שולבו גם סדנאות שהועברו על ידי צוות ההדרכה של "ידיד לחינוך". כהמשך לכך, נפרדה העמותה באופן רשמי מרכזי הישובים פתח תקוה, ראשל"צ, יהוד, תל אביב ונתניה. כל אחד מהפורשים סיפר מעט על שנות עבודתו עם המתנדבים ביישובו.

למצגת המתייחסת לפורשים לחצו כאן

כרגיל בכנסים מסוג זה, הביא מנכ"ל "ידיד לחינוך", נמרוד אקרמן, סקירה על הנעשה בעמותה. אקרמן דיבר בעיקר על האתגרים מולם עומדת העמותה:

  • ב"ידיד לחינוך" אין ימי שיא כגון חלוקת מצרכים בחגים או הרתמות למבצעים פעם או פעמים אחדות בשנה. ההתנדבות ב"ידיד לחינוך" היא על בסיס קבוע של ארבע שעות שבועיות – 400,000 שעות בשנה.
  • בידיד לחינוך 5.5 מישרות על 3000 מתנדבים.
  • בידיד לחינוך נקלטים כל שנה כ-700 מתנדבים חדשים – עובדה הדורשת הערכות הדרכתית, וכ- 300 מתנדבים שפורשים – עובדה הדורשת תהליכי סיום ראויים גם בבתי הספר וגם בעמותה.
  • במשרד החינוך הוחלט למסד את נושא ההתנדבות שעבר מאחריותו של מינהל חברה ונער לאחריותו של מינהל עובדי הוראה. "ידיד לחינוך" תכנס כמובן תחת כותרת זו. הדבר יביא תקציבים מחד, אך יצריך דווח ויגביר תחרות. "ידיד לחינוך" ערוכה לכך.

השעה הראשונה בסמינר הוקדשה לתרבות הדיבור – נושא שהעמותה מבקשת להתייחס אליו נוסף על נושא הסובלנות והיחס לאחר שהמתנדבים מתבקשים לשלב אותו בחונכות שלהם עם התלמידים.


 

והטיול  שחותם את הסמינר באתר ההנצחה של הנספים בשריפה בכרמל