הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

עוצמה נשית בגליל

מתנדבי נצרת עילית ועפולה יצאו ללב הגליל ופגשו את נאדא אבו זיידאן – דרוזית אלמנת צה"ל שהפכה לפעילה חברתית ואת רותי פרדס – ילדת מיסתור שמספרת את סיפורה במלל ובמחול.

מאת: נגה שורניק

נאדא אבו זייאדן קיבלה את פנינו במאור פנים ובשתיה חמה בפתח המתנ"ס של מע'אר, כשהיא לבושה בשמלה צבעונית וצעיף לבן על כתפיה. רותי פרדס קיבלה את פנינו במתנ"ס בהררית כשהיא שואלת כל אחד ואחת לשמה ומוסיפה מילה חמה מיוחדת לו. בפנים חיכתה לנו שתיה חמה וכיבוד קל. כששתיהן התחילו לספר את סיפור חייהן, לא נשארה עין יבשה ורבים מהמתנדבים מצאו נגיעות משותפות עם נשים אלה.

נאדא שיתפה אותנו בחייה כילדה הכבולה במסורות הדרוזיות ורצונה העז כבר מגיל צעיר לפרוץ אותן תוך כבוד רב לעדה. בעלה, שהיה איש מג"ב, נהרג באסון צור והיא נשארה עם 3 ילדים קטנים בבית הורי בעלה. משם, מהנקודה הנמוכה והכואבת ביותר של חייה, היא התרוממה, למדה והתפתחה, וקיבלה על עצמה לעבוד במתנ"ס המקומי כאחראית על פיתוח האישה הדרוזית. כיום, כשהיא מוקפת בבניה ובנכדיה, היא מפעילה עשרות חוגים לנשים ולכל הקהילה, אירועים תרבותיים ביישוב כמו פסטיבל הזית ופסיטבל האשה, תומכת באלמנות הדרוזיות ופורצת דרך לנשים בכלל ולאלמנות בפרט. סיפור חייה ופועלה נותן כוח לכל מי שאבד את היקר לו, לכל מי שחייו כבולים, למי שרוצה לשנות את חייו למרות המציאות הקשה.

רותי, רקדנית, פסיכולוגית ודאנס טרפיסטית, שילבה את כל היכולות שלה ובעזרתם סיפרה לנו כיצד ניצלה בימי מלחמת העולם בזכות קצין נאצי שהביא אותה למשפחתו שבכפר. במשך שנים עסקה רותי בשורשים של אנשים אחרים, בשורשי המחול התימני, המחול האתיופי והמחול המרוקאי. היא ניסתה בכל כוחה להתנתק מהעבר ולהיות "ישראלית". בחייה שלה ובשורשיה, לא היתה מסוגלת לגעת. רק לפני מספר שנים בעזרת אנשים טובים היא חזרה לכפר בו חייתה כילדה, ילדת מיסתור וגילתה להפתעתה עד כמה העריצו אותה.

המתנדבים הגמלאים, שרבים מהם צעירים ממנה, היו המומים מכישרון הריקוד שלה, מהאינטנסיביות של חייה ומסיפורה היוצא דופן. בקלות רבה הם יכלו להזדהות עם מרכיבים שונים בסיפורה: ניתוק מהורים, שינוי שם, עלייה לארץ, הרצון להיות שייכת, ה"סוד" של החיים והרצון לשתף בגילויו.

אחת המתנדבות כתבה לאחר הביקורים: היה זה יום קשה ומרגש. נפגשנו עם שתי נשים שהיו להן תקופות קשות ביותר בחייהן והן ידעו להתגבר על הקושי. זה מוכיח שבכל אחד ואחת מאיתנו יש המון כוחות ועלינו להאמין שאנחנו יכולים, ונוכל.