הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

עליצות פורייה – כיתת המתנדבים של יונה סלע מבת ים

בתחילת חודש ספטמבר התקיימה בבת ים פגישה של 11 ראשי צוותים ובעלי תפקידים מקרב מתנדבי "ידיד לחינוך" בעיר, בראשותה של הרכזת יונה סלע.

הפגישה התקיימה במרכז "פיסגה", המהווה על פי עדותה של יונה, בית חם ואוהב למתנדבים. חנה הררי  מנהלת המקום וטלי לוי סגניתה משבחות מאד את המתנדבים ומוכנות להעמיד לרשותם כמעט כל מה שהם מבקשים. הנהלת "פיסגה" העניקה גם השתלמות ובה סדרת הרצאות ללא עלות כספית עבור המתנדבים וזה בהחלט לא מובן מאליו. "המתנדבים נותנים ותורמים כל כך הרבה", אומרת חנה, "אז לפחות המעט שאנחנו יכולות להחזיר להן הוא האירוח בצל קורתנו, השימוש המשרדי כמו צילומים ושיכפולים ועוד דברים שעושים את הפעילות פשוטה יותר".

מלבד החגיגיות שבתחילת השנה והמפגש החברתי, מעניין היה לראות את העבודה הסדנאית שניהלה יונה מול ראשי הצוותים. הקבוצה התחלקה לזוגות או לשלשות,  כשיונה מחלקת להם דפי עבודה ובהם מטלות לדיונים בינם לבין עצמם שאת תוצאותיהם הם יביאו אחר כך למליאה.

המטלה המרכזית היא להגדיר את שלל תפקידיו של ראש צוות מול שאר המתנדבים. המשתתפים מציינים את חשיבות הקשר בין המתנדבים להנהלת בית הספר, את חשיבות הטיפול בצרכי המתנדבים, את חשיבות הגשת תכניות העבודה של המתנדבים לראש הצוות ועוד. יחד הם מגישים הצעה לניסוח, כך שהדברים נעשים במשותף וכל אחד מרגיש שייכות  לקבוצה. הם מדברים על הכישורים הנדרשים מכל ראש צוות ועל הנקודות בהן הוא מתבקש לגלות אחריות. " אפילו מראש הממשלה לא נדרשות תכונות כאלה", הם מתבדחים.

מעניין היה לצפות בעבודת הצוותים מהצד. הקבוצה מגלה תכונות של כתה ממוצעת באחד משעורי החברה בבת הספר, בהבדל אחד, שכאן כולם מתיחסים ברצינות למטלות, אפילו הליצנים שבחבורה –שלמה ואיציק שהם גיסים ומתנדבים כל השנים בביה"ס דוד אלעזר. הם מפזרים בדיחות לכל  הכוונים , דבר שכמובן יוצר אוירת עליצות, אבל זוהי עליצות פורייה. ויונה, יונה מנהלת את הדיון ביד רמה, הזכורה לה בודאי משנותיה כמורה, אלא שכעת היא מנהלת את כיתת הקשישים.

במשוב המתקיים בסופו של המפגש, מציינים האנשים כי בעצם רבים מהדברים עליהם דנו בקבוצה, נעשים בפועל בשטח, אבל חשוב מאד לדון בהם מידי פעם מחדש, לנסח אותם, לבטא אותם ולהציגם בקבוצה.