הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

על אופטימיות ותקווה - טיול בכפרים דרוזיים

מאת: הניה קמיר

לסכום השנה קינחנו, ידידי החינוך בחולון, בטיול לצפון. בקרנו בכמה כפרים דרוזיים בגליל המערבי, בהם ניתנה לנו הזדמנות להציץ ולהכיר במקצת את העדה הדרוזית, שהיא חלק חשוב ובלתי נפרד מהפסיפס המורכב והמגוון כל כך של מדינת ישראל.

כל תחנה בטיול ייצגה אחד ממעגלי החיים של הקהילה הדרוזית: האדם, המשפחה, החברה והמדינה.

בחורפיש פגשנו את שיח' באדר, איש דת דרוזי, שסיפר על עצמו כאדם דתי, על הערכים שמנחים אותו בחייו, על היחסים בין אדם לאדם ובין אדם לאלוהיו. יש הרבה גמישות ופתיחות בדת הדרוזית, אבל גם קשיים בהתמודדות עם אתגרי העולם המודרני ("הבן שלי שולח לי אס.אמ.אס מהחדר שלו כשאני בבית").

בג'וליס בקרנו ב"גן אלמונה"- גן קסום שבנה והקים נאג'י עבאס לכבוד הוריו מונה וראשיד. אלמונה פירושו אל התקווה. בגן נטועים עצי פרי רבים ומיני צמחים שונים, פינת חי קטנה והמון מיצגים שמסמלים את המשפחה וערכיה. בגן יש הרבה שערים וחלונות שמסמנים דרכים רבות ואפשרויות שונות להגשמת חלומות, ויש מסילת רכבת שמסמלת את התהליך והדרך... נאג'י עבאס פרש בפנינו את פילוסופית החיים שלו, סיפר על ההורים, על האשה והילדים, על אהבה וכבוד הדדי. בדבריו שם דגש על ההתחברות של האדם לסביבה ולטבע. כשתכנן לבנות מרפסת לביתו, לא כרת את העץ שעמד בדרכו אלא בנה את המרפסת סביב גזע העץ, כך שהעץ צומח ועולה דרך רצפת המרפסת כלפי מעלה ללא הפרעה.

בחורפיש גם בקרנו בכפר הילדים, ראשון מסוגו בישראל לילדים דרוזים. מנהל המוסד, אדם מרשים ביותר, קיבל את פנינו וסיפר על העבודה החשובה שהם עושים בכפר. אל הכפר מגיעים ילדים ממשפחות מרובות ילדים עם מצוקה כלכלית וכן ילדים שנאלצים לעזוב את הבית בצו בית משפט. הילדים בכפר חיים במשפחתונים וזוכים לטיפול מסור של צוות מקצועי רב תחומי, שנותן מעטפת של חינוך, השכלה, בטחון, חום ואהבה. התמיכה בילדים ובמשפחותיהם היא חלק מהשרות שנותנת החברה לקהילה. הביקור בכפר הילדים עניין אותנו באופן מיוחד. כמתנדבים שעובדים כל השנה עם ילדים שונים ומחפשים דרכים לעזור ולחזק את החלשים, התרשמנו מהמודל הטיפולי ומהמשאבים הרבים המושקעים בו.

הביקור הבא היה באתר ההנצחה לאלוף משנה נביה מרעי, קצין בכיר ומזהיר בצה"ל שנפל בעזה בשנת 1996 אדם מרשים שזכה להערכה של כל מפקדיו ופקודיו. השרות בצה"ל הוא אחד המאפיינים של העדה הדרוזית, הם גאים לציין שיותר מ-90% מהבנים מתגייסים לצה"ל. בכך מבטאים הדרוזים את הקשר והמחויבות למדינת ישראל.

בכל המקומות בהם בקרנו, התקבלנו בכבוד ובחום. שאלנו הרבה שאלות וענו לנו ברצון ובכנות.

ואיך אפשר לדבר על עדה ומשפחה בלי להזכיר אוכל? אז כן, בסג'ור פינקו אותנו בארוחת צהריים טעימה ועשירה במאכלים מתובלים עם ריחות וטעמים דרוזיים.

בסופו של יום, במרפסת היפה של גן אלמונה קינחנו בעוגות מאפה בית וב"קומפוט" שהכינו חברותינו, שלי אישית הזכיר את בית אמא.

אופטימיות היא לא מילה בעברית ואין לה מילה מקבילה בעברית, (כך שמעתי פעם ממישהי ברדיו), המילה הכי קרובה לה בעברית היא תקווה.

חזרנו מהטיול היפה הזה אופטימיים ומלאי תקווה.