הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

עשר שנים ל"ידיד לחינוך"

 רכזים, נושאי תפקידים ונציגי מתנדבים מהישובים השונים במפגש חגיגי ומרגש

מאת: הניה קמיר

"אנשים טובים באמצע הדרך..." שיר זה של נעמי שמר היה סיום הולם לכנס הרכזים היפה והמכובד שנערך השבוע בשוהם.

כנס הרכזים סיכם שנת פעילות (תשע"ז) וציין עשר שנות פעילות של עמותת "ידיד לחינוך". את הכנס הנחתה גב' לאה רוזנברג, יו"ר המזכירות הפדגוגית של העמותה, בחן, בקלילות ובהומור.

אל הכנס התקבצו הרכזים ובעלי התפקידים של העמותה מכל הארץ. כולם נפגשו בשמחה ובהתרגשות. האולם היה מלא מפה לפה.

המנחה שהזמינה את המברכים והנואמים בזה אחר זה לבמה הציגה אותם באריכות, כשהיא מפרטת את שלל התפקידים, היוזמות והתחנות שעברו בחיים. העפתי מבט על הקהל: כל אחד מהם נושא איתו ניסיון חיים עשיר ועשייה מגוונת. כולם "רצים למרחקים ארוכים..."

ראשון המברכים היה כמובן משה רביב, ממייסדי העמותה, שהיה, בין היתר, שגריר ישראל בבריטניה.

נמרוד אקרמן, מנכ"ל העמותה, ציין בסיפוק שבשנה הנוכחית היו היקפי שיא בכל הפעילויות: מספר המתנדבים גדל מאד וכך גם שעות הלימוד שנתרמו למערכת. השנה נוספו 600 מתנדבים חדשים.

במרכז הכנס עמדה הרצאתו של מר איל רם, סמנכ"ל ומנהל מינהל עובדי הוראה במשרד החינוך.

נושא ההרצאה :"תומכי חינוך והוראה – אנקדוטה או תפיסה מערכתית"

בהרצאתו הסביר רם שמשרד החינוך חותר ללמידה משמעותית בבתי הספר. השאיפה היא לשנות מסגרות למידה ולהכניס את העולם החיצוני לתוך בתי הספר. יש חשיבות רבה לדבריו, למפגש הבין דורי בתהליך הלמידה. המשרד רואה חשיבות עליונה להתמקצעות המורים ושוקד על הפיתוח המקצועי שלהם. מסתבר שמחצית מכלל המורים היום הם אנשים שעברו הסבה מקצועית. רוב הסטודנטים להוראה הם בני ארבעים פלוס. זוהי תופעה ישראלית ייחודית.

לדבריו, אופי ההשתלמויות של המורים השתנה. כבר לא מסתפקים בהרצאה או בסדרת הרצאות, אלא מפגשים של מורים בהם מדברים על בעיות וקשיי למידה על פי נתונים שרואים בכיתה. כאן נכנסת תרומתו של המתנדב. רם קרא למתנדבים להיכנס לכיתות ולשוחח עם המורים, שיחה ודיון שאינם מהווים איום על המורה. אנחנו המתנדבים מהווים חלק מתומכי ההוראה והכשרת תומכי הוראה כוללת גם אותנו.
לסרטון המתעד את נאומו המלא של אייל רם

המלח והפילפל שתיבלו את הבוקר היו שני גימלאים, נגני מנדולינות, שפתחו את הכנס בשני שירים, ושני אומנים צעירים שסגרו את האירוע בשירים של נעמי שמר. הממתק(!) היה חבורת ילדים משוהם ששרו ורקדו מחרוזת שירים ומחזות זמר. ילדים חביבים ששימחו והפעילו את הקהל. והרי לכם מפגש בין דורי.

אחרי הברכות והנאומים הוזמנו לבמה דינה בנקלר, ממיסדי העמותה והאמא של "ידיד לחינוך" שפורשת אחרי עשר שנות פעילות ושבע המופלאות כפי שקראה להן המנחה – הרכזות הראשונות שדינה גייסה לפני עשר שנים. יחד הגו ועיצבו את המטרות ודפוסי העבודה. כולן קיבלו "מגן" ותעודת הוקרה.

נמרוד, מנכ"ל העמותה סיפר על הימים הראשונים לעבודתו ב"ידיד לחינוך". מצד אחד, הוא הצעיר שבחבורה, הרגיש כתלמיד שיש לו הרבה מה ללמוד מדינה וחברותיה. מצד שני כמנכ"ל תפקידו היה לקבוע נהלים ולנהל אותן. המורכבות הזאת הפכה את העבודה למעניינת ומאתגרת והוא הודה להן על כך.

אווירה נעימה, פירגון הדדי ואנרגיות חיוביות איפיינו את הבוקר הזה. מקווה שכל אלה ילוו אותנו בחופשת הקיץ ויעברו וישפיעו על כלל המתנדבים העושים במלאכה בשנה הקרובה.

לאלבום התמונות שצילמה דליה זליקה

לצפייה בסרטון הוידאו מנאומו של איל רם