הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

צילה וסרמן משוהם – מתנדבת סדרתית

מאת: סמדר לוין

בסוף חודש מרץ נאספו כל מתנדבי שוהם, כמדי שנה, כדי להוקיר ולהודות למתנדבים הרבים בתחומים שונים ביישוב שלנו - שוהם.

ראש המועצה - גיל ליבנה,  דיבר על שני ימים (מלשון ים), שיש לנו בארץ שלנו: ימת הכינרת וים המלח (הידוע בשמו- ים המוות). הוא השווה אותם לשני סוגים של בני אדם. הכינרת מקבלת את מימיה מהנחלים בצפון ומעבירה אותם הלאה לירדן ולים המלח, ואילו ים המלח מקבל מים והם נשארים אצלו, אינם עוברים ממנו והלאה. ההשוואה פשוטה – אדם חי ונהנה מחיים בעלי משמעות כשהוא מקבל מהסביבה וגם מעניק לה כמו ימת  הכינרת. ואילו אדם שמקבל מהסביבה אך אינו מעניק לאחרים, הוא אדם שסודותיו ואוצרותיו יישארו אצלו ויעלמו...

הערב, יוענק פרס מיוחד, אמר, לאשה שפשוט תורמת מעצמה, כמו הכינרת. היא אינה מתנדבת רק במקום אחד... לאא! וגם לא שנה אחת או שנתיים...אלא שבע שנים ברציפות (בשוהם). היא מתנדבת בכמה מקומות ומוצאת זמן גם למשפחה, גם לנכדים לחברים, לבילויים ולמחויבויות אחרות יום יומיות...

הנה הפירוט לפועלה:

צילה וסרמן מתנדבת בעמותת "ידיד לחינוך" בבית הספר היסודי "אבני החושן"  זו השנה השביעית. היא משלבת את עיסוקיה בעבר בתור ספרנית ומורה למלאכה, אך שלא כמו שאר המתנדבים ב"ידיד לחינוך" שעובדים מול תלמיד אחד או קבוצה, צילה מלמדת כתה שלימה: קוראים יחד סיפור ובעקבותיו מכינים הילדים עבודת יצירה. הילדים מחכים בכיליון עיניים, ליום שתגיע. קרה שצילה החליפה את  היום הקבוע שלה, והילדים שאלו בחשש, למה היא לא מגיעה? כששמעה על כך אמרה : "זאת הרגשה נפלאה, לדעת שמצפים לך, שאוהבים את מה שאתה נותן, ונהנים מהעשייה".

בנוסף, פעם בשבוע, כבר למעלה מ- 25 שנה, מתנדבת צילה בבית החולים "שיבא" בתל השומר במחלקת יולדות ב'.

יום שישי בבוקר מוקדש להתנדבות ב "יד משוהם" – שם היא עוזרת למיין את הבגדים שתושבי שוהם מוסרים לנזקקים, כדי שימצאו אותם ראויים לשימוש.

רוב האנשים הולכים אל מקום ההתנדבות, צילה מנדבת גם את ביתה ! היא ובעלה הקימו בחצר ביתם מחסן, המכיל שמלות כלה, כולל אביזרים נילווים. שמלות הכלה נמסרות לכל נזקקת בהשאלה. צילה מספרת: "חודש לפני שבתי התחתנה, אבי נפטר. למרות הכאב, חיפשתי שמלת כלה לחתונה המתקרבת, ונחרדתי לגלות את מחירי השמלות. במהלך החיפושים וההתרוצצויות, אמרתי לעצמי שאם יהיה לי זמן, אפתח גמ"ח (גמילות חסדים) של שמלות כלה" . צילה היא אשה מאמינה. ואכן, אחרי החתונה התפנתה ועמדה בהבטחתה לעצמה. ידיד שלה, עזר לה בפרסום והיא התחילה לקבל שמלות כלה כתרומה. עברו שנים, הנכדה פתחה לסבתא צילה אתר הנקרא "בואי כלה" וכך מתגלגל לו הגמ"ח כבר כמה שנים טובות.

שאלתי את צילה: איך את מסבירה את הרצון שלך להתנדב בכל כך הרבה מקומות?

"אני אוהבת להעניק מעצמי", אמרה  "ובנוסף, אני לא אוהבת להיות בבית. בהתחלה היה לי קשה לצאת, להכיר אנשים חדשים, סביבה חדשה..., אבל כשיש לי מטרה- אני מתחייבת ומבצעת אותה באדיקות".
לימת כינרת כזו, כמו צילה וסרמן, הוענק החודש אות הוקרה והערכה מיוחד על התנדבות מעל ומעבר.

קחו דוגמה גם אתם והעניקו מניסיונכם לילדי שוהם במסגרת "ידיד לחינוך".

לפרטים נוספים פנו לרכזת "ידיד לחינוך" בשוהם – זיוה שביטלובסקי : 054-6850592 או 03-9791784