הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

המוזות, אצל צוות התקשורת של "ידיד לחינוך", התחזקו בימי הקורונה והוא יוצר ופורח - מאת : נחום נוימן

מגיפת הקורנה כבר איתנו כבר כמעט שנה, משבשת את אורחות חיינו, מפילה חללים. אנשים מאבדים את מקומות עבודתם ומתנדבי "ידיד לחינוך" נסגרים בבתים ואינם מורשים להגיע פיזית לבתי הספר ולפגוש את התלמידים.

האוירה הכללית אפורה ועגמומית כאותם ענני חורף, המכסים בימים אלה את השמיים, ובאופק קיימת תקווה שהחיסונים שהחלו להגיע ישפרו את התמונה.

ודווקא בתקופה קשה ומאתגרת זו, צוות התקשורת של "ידיד לחינוך" יוצר, פורח ובועט.

כמות המפגשים גדלה - המפגשים הפיזיים של צוות התקשורת שריקה שפרינצק, רכזת הצוות, נהגה לקיים בביתה אחת לרבעון, התחלפו במפגשי זום קבוצתיים בתדירות גבוהה של אחת לשלושה שבועות בערך. ראוי לציין שלחברים חשוב מאד להשתתף במפגשים, כדי ללמוד וגם להביע את דעתם.

רבים מהחברות וחברים חששו בתחילה מהמפגשים הוירטואליים, והתקשו ללמוד ולסגל את הטכנולוגיה החדשה, אך אט אט כולם למדו בכוחות עצמם או בעזרת החברים ואחרים, והשתלטו על הטכנולוגיה החדשה.

מפגשי הזום אינם נטולי חסרונות, אך כאמור, מאפשרים לקיים את הפגישות בתדירות גבוהה יותר, אבל גם ביעילות. הדוברים נדרשים להיות מרוכזים ומתומצתים בהצגת הדברים. במידה ויש מצגות, גם הן אמורות להיות ממוקדות, קצרות וברורות. ניהול נכון של המפגשים מטייב גם את תרבות השיח. כדי לקיים בזום שיח איכותי ויעיל, יש להימנע מלהיכנס איש לדברי רעהו, ובאם נדרש, למנהלת המפגש יש את הכלי להשתיק משתתפים שמתפרצים לשיחה.

במפגשים שלנו, מעודכנים החברים בפעילויות ובמיזמים חדשים של העמותה – מה שנחוץ לנו לדעת כמתנדבים אבל בעיקר ככתבים. יש כמובן גם עידכונים ושיחות על מה שחברים מתוך צוות התקשורת עושים וכותבים. בהמשך מציגים מצגות ומקיימים דיונים בנושאים מקצועיים דוגמת: כיצד לנהל ראיון או סיגננות כתיבה. יש גם הרצאות העשרה, כמו כיצד לשפר את מיומנות הצילום, מהי ליטוגרפיה ועוד. בנוסף, מתקיימים לעיתים דיונים ערכיים שאחד מהם למשל, עסק לאחרונה בתפקידו של צוות התקשורת בימי הקורונה, גם מול מתנדבים שאינם עוסקים בזום ואינם מלמדים מרחוק.

כמובן שמפגשי הזום חסרים את העוגות והפשטידות שריקה נהגה לכבד בהן את הבאים לפגישות בביתה, וכמובן שחסרים מפגשי השיח האישי. טוב, נשאר משהו להתגעגע אליו.

הראיונות שחברי הצוות מקיימים עם מתנדבים מתבצעים כיום בטלפון או בזום כתחליף לראיונות הפרונטאליים שהיו נהוגים לרוב עד כה. ראיון טלפוני מקשה במידה מסויימת, והכותבים נדרשים להסתגל. בראיון טלפוני יש קושי ליצור אינטימיות בשיח. הולך לאיבוד קשר העין ומראה שפת הגוף של הצדדים. במקביל, הדבר מגדיל את הגמישות, וכל כותב יכול לראיין כל מתנדב ללא תלות גיאוגרפית באיזור מגוריו.

המידעון שצוות התקשורת מוציא לאור ומפיץ לכל מתנדבי העמותה, יוצא כיום בתדירות גבוהה יותר של בערך אחת ל 3-4 שבועות, בעוד שטרם הקורונה יצא רק פעמיים בשנה. בימים אלה גדלה מאד חשיבותו של המידעון, המאפשר לחברי "ידיד לחינוך" לשמור על קשר עם העמותה ולהתעדכן לגבי הפעילויות החדשות ש"ידיד לחינוך" מפעילה, ומאפשר למטה להעביר מסרים למתנדבים. המידעון פותח גם צוהר ליצירתיות של מתנדבי העמותה בתחומים שונים של אומנות או סיוע לקהילה.

מספר חברי הצוות גדל השנה באופן משמעותי וחברים טובים ומקצועיים הצטרפו מכל האיזורים. מפגשי הזום מאפשרים גם לחברים שאינם גרים במרכז להשתתף בקלות במפגשים.

אין בליבי ספק שהמהפיכה הטכנולוגית שאנו חווים בימים אילו ומפגשי הזום היו קורים בכל מקרה, אך התהליך היה לוקח שנים רבות, לבטח בארגון של מתנדבים פנסיונרים. המגיפה שנחתה עלינו, האיצה את התהליך וקיצרה אותו לחודשים ספורים, ואפשרה גם לנו להשתתף במהפיכה. אני מאמין שמפגשי הזום, הרצאות הזום, והלמידה מרחוק הם כאן כדי להשאר, וימשיכו להוות נדבך חשוב ומרכזי גם לאחר שהמגיפה תחלוף ויתאפשר להיפגש פיזית.